Úvodní stránka » Novinky, Tip redakce, Vybíráme

iOS zařízením hrozí virus

Vložil na 13.11.2014 – 12.00 Jeden komentář

Ačkoliv je iOS pokládán za nejbezpečnější mobilní operační systém, objevil se pro něj nyní velice vážný protivník v podobě viru, který dokáže napadnout iPady a iPhony.

Stačí, abyste své iOS zařízení (iPhone, iPad, iPod) zapojili do počítače prostřednictvím USB a riskujete. Nový virus totiž zneužívá chování některých aplikací při synchronizaci s počítačem.

Virus WireLurker tak vybočuje z dosud známých hrozeb, protože jako první cílí na zařízení bez jailbreaku. Až dosud jsme přitom viry a malware znali u iOS zařízení pouze v kombinaci s jailbreakem.

Samotné fungování viru je celkem zajímavé. Schovává se v pirátských verzích některých aplikací (populárních her apod.) v nichž čeká na připojení iOS zařízení k počítači. Jakmie se tak stane, virus se aktivuje a použije certifikát pro distribuci firemních aplikací mimo App Store. Uživatel je tak varován, že ho čeká instalace, ale jakmile ji odsouhlasí, WireLurker se dostane do systému a získá veškeré informace o uživateli a jeho zařízení.

Reálně tak vlastně virus nevyužívá žádné přímé bezpečnostní díry, ale pouze zneužívá certifikát, který umožňuje nahrávat aplikace do iOS bez schvalovacího procesu Applu.

Dosud byl, dle odhadů, virus nainstalován zhruba na 350.000 zařízení především čínských uživatelů. Apple proto pokládá celou situaci za vážnou a začal ji aktivně řešit. Postupně by tak mělo dojít k zablokování všech pirátských aplikací, v nichž byla přítomnost viru identifikována. Doufejme, že to bude stačit…

Jeden komentář »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar