Úvodní stránka » Novinky, Tip redakce, Vybíráme

Aperture čeká konec

Vložil na 4.7.2014 – 12.00 Žádný komentář

V rámci konference WWDC 2014 představitelé Applu oznámili plány spojené s novou verzí desktopového operačního systému OS X. Jedna z věcí, která s tím úzce souvisí, je však i budoucnost aplikace Aperture.

Právě aplikace Aperture je totiž dosud na Macu považována za špičkové řešení pro správu a úpravu fotografií, po němž na desktopu sahají nejen profesionální fotografové. Svou oblibu si postupem času získala i mezi širokou veřejností a mnozí, kdo chtějí ze svých fotek dostat víc než jim umožňuje iPhoto, proto na Aperture přešli.

Jak se však ukázalo, dlouho očekávané nové verze se již nedočkáme. Program totiž čeká konec. A nejen jeho – spolu s ním skončí právě i iPhoto, jednoduchá varianta pro správu fotografií, po níž sahají méně zkušení uživatelé.

Obě aplikace by měl v příštím roce nahradit program Photos, který je zatím ve vývoji. Jak se však ukázalo, půjde spíše o „vylepšené iPhoto“ než plnohodnotnou náhradu profesionálního Aperture. Mnohé z pokročilých funkcí zde budou chybět. Naštěstí ale nebude problém importovat celou knihovnu z Aperture rovnou do Photos, čímž se vyhneme problémům, který měli uživatelé Final Cut Pro X s příchodem nové verze, jež nebyla kompatibilní s předchozími.

Profesionálové se však podle všeho nemusí úplně obávat, že by o své oblíbené funkce nakonec přišli. Photos totiž bude možné rozšířit formou nejrůznějších pluginů a právě v tom by nakonec měla být jeho síla. Každý si tak program snadno upraví a rozšíří přesně dle svých osobních potřeb a preferencí.

Photos bychom se měli dočkat v průběhu roku 2015. O dalších novinkách vás budeme informovat.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar