Úvodní stránka » Magazín, Tip redakce, Vybíráme

Daňový kouzelník Apple

Vložil na 31.5.2013 – 12.00 Žádný komentář

V posledních týdnech otřásá světem IT mediální skandál – Apple údajně podvádí na daních. Je to tak nebo ne? Podívejme se blíže na celou situaci.

Společnost Apple patří dlouhodobě k předním zaměstnavatelům v USA. Jako takový platí také ohromné daně, které, dle slov jejího generálního ředitele Tima Cooka, činí zhruba šest miliard dolarů za rok.

Apple vytvořil pracovní místa pro více než 600.000 lidí a je největším plátcem daní v USA. Přesto byl obviněn, že v posledních dvou letech připravil státní kasu o více než 12 miliard dolarů.

Důvodem k tomu má být umístění obchodních aktivit společnosti do Irska, kde jsou daně minimální a s ohledem na obchodní dohody Apple je dokonce možné, že zde společnost neplatí daně žádné.

Přestože to na první pohled může vypadat jako čarování s daněmi, skutečnost je zřejmě o mnoho prostší. Apple již v 80. letech vytvořil několik dceřiných společností v čele s Apple Operations International, která má sídlo právě v Irsku. Důvodem je strategické umístění i daňové výhody, které tato oblast poskytuje.

Nedochází tak ale k „obírání“ americké kasy. Apple nadále funguje jako americká firma a mateřská společnost má sídlo v USA, kde platí na daních rekordní sumy. Bylo by proto nefér a nespravedlivé obviňovat Apple z daňových úniků. Zkrátka a dobře, velká firma má velkou strukturu. To nakonec uznali i senátoři, kteří si na slyšení výboru Tima Cooka pozvali. Někteří se mu dokonce za toto slyšení posléze omluvili.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar