Úvodní stránka » Magazín, Tip redakce, Vybíráme

Lesk a bída Facebooku aneb iPad zdarma

Vložil na 8.3.2013 – 12.00 Žádný komentář

Facebook byl od svého spuštění nejen útočištěm slušných lidí, ale i podvodníků a zlodějů, kteří se snaží získat osobní data uživatelů nebo nekalým způsobem na službách Facebooku profitovat.

To není žádná novinka, ale starý fakt, který je dnes všeobecně vnímán jako naprosto jasný a standardní. Sociální sítě se začaly zkrátka stávat doménou nejen běžných uživatelů, ale i těch, kteří chtějí na naivitě nebo neznalosti těchto uživatelů vydělat.

Spojení tohoto chování a „stádně uvažujících“ uživatelů podpořené navíc vysokým zájmem o značku Apple je pak už jasným receptem na úspěch každého podvodníka.

Je to prosté – uživatel založí skupinu, v níž nabídne náhodně vylosovanému odběrateli například iPad zdarma. Čím více iPadů je ve hře, tím větší je šance na výhru. Když tedy slíbíte například 100 iPadů, hned se chytí dostatek uživatelů, kteří si stránku přidají do oblíbených a dělají ji další reklamu.

Počet odběratelů stránky či skupiny pak roste raketovou rychlostí a z původně malinké skupinky je rázem megaskupina s desítkami tisíc členů. Podvodník je spokojený, dosáhl toho, po čem toužil a nyní může skupinu přejmenovat a prodat za nemalé peníze. Skupiny s desítkami tisíc odběratelů se mohou prodávat až za desítky tisíc korun!

Ani tento mechanismus není nový a funguje v takřka nezměněné podobě již několik let. V posledním týdnu však tímto způsbem vyrostlo hned několik desítek nových skupin, které slibují nový iPad, iPhone nebo iMac, přičemž vždy je ve hře hned několik desítek těchto zařízení. A jediné, co musíte udělat, je přidat si skupinu do oblíbených, případně začít sledovat nějakého člověka a event. přidat jeden komentář. Jak prosté.

Opravdu si myslíte, že někdo rozhodí mezi uživatele 100 iPadů zdarma?

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar