Úvodní stránka » Hardware, Tip redakce, Vybíráme

D-Link DIR-505 – minimalistický wifi router

Vložil na 24.1.2013 – 12.00 3 komentářů

Wifi připojení je v dnešní době naprostým standardem doma i v kancelářích. Řada moderních laptopů už počítá dokonce pouze s tímto typem připojení. Dnes se proto podíváme na jeden pěkný wifi router.

Wifi router je základním přístupovým bodem, díky němuž je možné bezdrátové připojení v domácnosti či kanceláři vůbec využívat. Obvykle se jedná o větší či menší krabičku položenou kdesi na stole, kde zabírá místo a hyzdí okolí.

Předchozí generace přístupového bodu AirPort Express od společnosti Apple tento „problém“ řešila elegantním návrhem celého routeru tak, aby byl malý, skladný a pouze se zapojil napřímo do zásuvky. Později však od tohoto konceptu ustoupil a vrátil se ke standardnímu provedení, které můžeme vidět takřka u všech prodejců.

DIR-505 (1)

Společnost D-Link, která je světovým lídrem právě na poli síťových technologií a moderních wifi routerů pro domácnosti a (nejen) malé kanceláře, se však evidentně tímto nápadem inspirovala a dotáhla jej takřka k dokonalosti. Představila nový model minimalistického wifi routeru – DIR-505.

Tento wifi router vypadá na první pohled podobně jako nabíječka pro MacBook Pro, avšak jeho funkce je pochopitelně docela jiná. Zastrčíte jej do zásuvky a nezabírá místo na stole. Celý wifi router tak obsadí pouze malý prostor u jedné zásuvky. Nic víc.

I když nemá viditelnou externí anténu, dosahuje velice solidní přenosové rychlosti až 150 Mbit/s a jeho dosah jsme zkoušeli mj. i v desetipatrovém panelovém domě, kde byl signál bezproblémů zachytitelný z 10. patra až k chodníku před domem. To je na takový minimalistický kousek docela pěkná vzdálenost, co říkáte?

DIR-505 (2)Zajímavostí tohoto wifi routeru je také vstupní USB slot, bohužel pouze standardu 2.0. Ten umožňuje sdílet síťovou tiskárnu nebo – a to je zajímavější – i externí disk. Celý wifi router tak získává další rozměr a svými funkcemi snadno konkuruje podstatně větším „standardním“ wifi routerům.

Z technických detailů se ještě hodí zmínit, že DIR-505 komunikuje na frekvenci 2,4 GHz a při uvedené rychlosti 150 Mbit/s jsme naměřili stahování dat v průměru cca 10,5 MB/s.

Za cenu, která se pohybuje zhruba kolem 1.400 Kč, se jedná o velice solidní kousek, který si zaslouží pozornost. Oproti zmiňované předchozí generaci Apple AirPort Express pak nabízí vyšší přenosovou rychlost, možnost využití síťového disku a o něco elegantnější design. A to navíc za téměř poloviční cenu.

3 komentářů »

 • Jan Higer napsal:

  Dobrý den. Přenosová rychlost 150 Mb/s není v dnešní době tedy žádný zázrak. Běžně se dosahuje asi dvojnásobné rychlosti. Takže to je možná důvod, proč od toho Apple ustoupil.

  • redakce napsal:

   Dobrý den. Máte pravdu, že dnešní stolní wifi routery dosahují vyšších rychlostí, ale s ohledem na minimalistické provedení a absenci viditelných externích antén jde v tomto případě o velice dobrou hodnotu. V běžném provozu navíc rychlost 150 Mbit/s naprosto dostačuje.

 • Vašek Kolář napsal:

  Asi to tak nepůjde, ale zeptat se nic nestojí :-). Mohu tento router použít pouze k přenosu dat do PC? Místo internetu připojím lan kabelem PC a z fotoaparátu přes wifi odesílám snímky?

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar