Úvodní stránka » Software, Tip redakce, Vybíráme

Byword: Geniální markdown editor

Vložil na 22.1.2013 – 12.00 3 komentářů

Stále více se v posledních letech do popředí zájmu dostávají oblasti jako efektivita, organizace, flexibilita. Chcete-li i vy být efektivní, měli byste zvážit používání některého markdown editoru. Jeden si dnes představíme.

Editor Byword je skvělou alternativou ke klasickému nástroji TextEdit, kterým je vybaven každý operační systém Mac OS X. Nabízí však oproti němu něco navíc.

Tím „něčím“ je podpora markdown jazyka, který významně ulehčuje strukturování a úpravy textu do podoby HTML formátu. K čemu je to výhodné?

V první řadě k tomu, že se nemusíte učit složité konstrukce syntaxe HTML. Ve druhé řadě pak k tomu, že i když je už umíte, můžete se na ně s klidným srdcem vykašlat a věnovat se tomu podstatnému – tvorbě obsahu. Příslušné segmenty textu pak jen označíte a editor se už sám postará o jejich konverzi na odpovídající syntaxi.

Výsledek je tak mnohem čistší, přehlednější, jednodušší a zároveň rychleji vytvořený. Není proto divu, že Byword se ujal nejen jako standardní textový editor, ale i jako pomocník pro webmastery, ale i novináře či spisovatele! Těm všem totiž jazyk markdown skvěle ulehčuje práci.

Rozhraní editoru je velice minimalistické. Po spuštění programu před sebou máte jen prázdné okno s volitelným ukazatelem počtu znaků a slov. Nic víc. Přesto Byword disponuje „vymoženostmi“ jako je automatické ukládání, verzování nebo „resume“, takže své rozpracované dokumenty prakticky nemusíte ukládat a přesto o ně nepřijdete.

Zmínil jsem, že Byword plně integruje podporu jazyka markdown. Neznamená to ale, že v něm nemůžete tvořit nic jiného. Samozřejmostí je i tvorba klasických rich-text souborů nebo export výsledného textu do nejrůznějších formátů, a to včetně PDF nebo LaTeX.

Cena desktopové verze je pouhých 8,99 EUR, tedy zhruba 220 Kč.

K dispozici je však také verze pro iOS zařízení, jejíž současná cena (ve slevě) vychází v iTunes Store na pouhých 2,69 EUR (tedy asi 65 Kč). Samozřejmostí je zde synchronizace dokumentů prostřednictvím rozhraní iCloud nebo podpora tisku prostřednictvím AirPrint. Jinak lze říci, že je funkční výbava mobilní verze velice podobná té desktopové.

Byword je skvělým pomocníkem, který ocení všichni, kdo pro svou práci potřebují funkční, jednoduchý a přehledný textový editor, a který zároveň dokáže vytvořit krásný a působivý výsledek.

Byword pro Mac
odkaz Mac App Store

Byword pro iOS
odkaz iTunes Store

3 komentářů »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar