Úvodní stránka » Magazín, Vybíráme

Trojan Flashback infikoval přes 2 % všech Maců

Vložil na 11.4.2012 – 6.00 Žádný komentář

Již přes dvě procenta všech Maců na světě infikoval současný postrach jablečné platformy, trojský kůň Flashback. Jak snadno zjistit jeho přítomnost v systému?

Trojan Flashback je v současnosti asi nejdominantnějším malware pro platformu Mac OS X. V uplynulých (tý)dnech se dostal do povědomí odborné veřejnosti zejména díky rapidnímu nárůstu počtu napadených strojů.

Napadené počítače jsou pak zapojovány do botnetu – řízené pirátské sítě mnoha stovek tisíc počítačů, které útočí na jiné stroje, aniž by o tom jejich majitelé měli sebemenší ponětí. Navenek se tedy nákaza nijak zásadně neprojevuje, avšak její finální projevy mohou být velice nemilé.

Chcete-li snadno zjistit, zda je trojanem Flashback infikován také váš počítač, stačí udělat následující. Otevřete si Terminál a zadejte do něj postupně tyto tří příkazy:

defaults read ~/.MacOSX/environment DYLD_INSERT_LIBRARIES
defaults read /Applications/Safari.app/Contents/Info LSEnvironment
defaults read /Applications/Firefox.app/Contents/Info LSEnvironment

Pokud ve všech třech případech dostanete chybovou hlášku, respektive informaci o neexistenci souboru, je vše v pořádku a váš systém je čistý. V opačném případě je vhodné přemýšlet o instalaci nějakého antiviru.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar