Úvodní stránka » Hardware, Tip redakce

Wifi 802.11ac již letos?

Vložil na 25.1.2012 – 12.00 Jeden komentář

V současnosti Apple osazuje své produkty podporou Wifi ve standardu 802.11n. Nově by se však v produktech této značky měla objevit podpora 802.11ac. Co to znamená v praxi?

V první řadě samozřejmě výrazné navýšení přenosové rychlosti. Současný standard 802.11n umožňuje maximální teoretickou rychlost datových přenosů až 450 Mb/s, což rozhodně není málo, avšak na sledování streamovaného HD filmu to není tak úplně ono – zejména proto, že jde skutečně spíše o teoretickou rychlost, jíž se málokdy reálné datové přenosy vůbec přiblíží.

Nový standard, 802.11ac, však nabízí více než dvojnásobek. Zde je teoretické maximum 1 Gb/s, což je už podstatný rozdíl. I když uvážíme, že jde stále o teoretickou rychlost, nárůst je oproti současnému standardu více než 100 %.

Rychlost však není jediným kritériem. V případě použití wifi připojení by se měla výrazně snížit také spotřeba energie, což zvláště u iPhone nebo přenosných počítačů jistě využijeme. Standard 802.11ac zároveň nabídne vyšší stabilitu oproti současnému.

S ohledem na absenci certifikace standardu 802.11ac, která je očekávána až na druhou polovinu roku 2012, je však nepravděpodobné, že bychom se jeho podpory dočkali již v iPadu 3 nebo iPhone 5. I tak je ale možné, že produkty představené koncem letošního roku již budou nový standard podporovat. Nechme se tedy překvapit.

Jeden komentář »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar