Úvodní stránka » Magazín, Vybíráme

Jak jsem přešel na Liona

Vložil na 25.1.2012 – 6.00 3 komentářů

Po zhruba půl roce od uvedení Mac OS X Lion jsem se rozhodl vystřídat svůj Snow Leopard právě za tento systém. Dovolte mi podělit se s vámi o zkušenosti.

Nepochybuji o tom, že mnozí z vás již dávno na Mac OS X 10.7 „Lion“ přešli nebo s pořídili počítač s již předinstalovaným systémem v této verzi. Řada dalších ale stále váhá, tak jako jsem váhal já.

Důvodem, pro který jsem nechtěl na Liona přecházet, bylo mnoho velmi negativních reakcí z mého okolí. Ať už od kolegů, kteří reportovali celé řady chyb – problémy se stabilitou wifi signálu, zhoršení podpory staršího software či změny v ergonomii uživatelského prostředí – tak i od dalších uživatelů, kteří si na novou verzi Mac OS X stěžovali na diskusních fórech a magazínech.

Mac OS X 10.7 „Lion“ zkrátka představil některé nové koncepty a – jak bývá u Apple zvykem – udělal to z gruntu a „natvrdo“. Dočkali jsme se tak vypuštění osvědčených Exposé a Spaces a jejich nahrazení nástrojem Mission Control, který nepřehledně třídí okna za sebe a nezobrazuje náhledy minimalizovaných oken z lišty. Dále jsme se dočkali nového „natural“ scrollování, za které bych osobně vraždil a nechybí ani změny v používaných gestech, což vás naštve například při snaze navrácení se na předchozí webovou stránku v prohlížeči tradičním gestem na Magic Mouse. Změn doznal i integrovaný software. Kalendář, Mail.app i další vypadají „tak nějak jinak“ a přiznám se, že se mi nelíbí.

Ač jsem z těchto důvodů upgrade na Liona odkládal, při uvedení iBooks Author v uplynulém týdnu jsem zkrátka nemohl odolat. Takový nástroj si zaslouží pozornost a s ohledem na to, že je k dispozici výhradně pro Mac OS X 10.7, nezbylo mi nic jiného než zazálohovat vše co jsem mohl a s těžkým srdcem a obavami se pustit do upgradu.

Vše proběhlo velice rychle, svižně a pohodlně a systém mne ihned uvítal českou hláškou a počeštěným rozhraním. Očekával jsem, že – jak je zvykem – půl roku po uvedení nového systému již bude většina nedostatků vychytaná… A nespletl jsem se. Apple svým uživatelům naslouchá a není proto problém změnit si scrollování na to staré, stejně jako si můžete velice snadno přizpůsobit vzhled mailového klienta i všeho ostatního.

Nezaznamenal jsem žádné problémy s připojením ani ničím jiným, protože i v tomto směru Apple silně zapracoval. Přesto by v nejbližších dnech měla vyjít aktualizace systému na verzi 10.7.3, která kromě podpory celé řady dalších jazyků přinese další vylepšení, vyladění a novinky. Lze tedy očekávat, že i ti, kteří dosud nějaké problémy, zejména na starších modelech MacBooků, měli, budou konečně uspokojeni.

Lion mne nezklamal, ale mile překvapil. Dokonce jsem si, i přes prvotní odpor a zhnusení, zvykl i na Launchpad, který vlastně funguje stejně jako plochy na iPhonu/iPadu. Přechodu na Lion nelituji. Kromě toho, že sám Apple tento systém za poslední půlrok vyladil – i když stále ne dokonale a na Mission Control si ještě chvilku budu muset zvykat – zapracovali i samotní vývojáři aplikací třetích stran a prakticky veškeré masověji rozšířené programy, které jste mohli používat ve Snow Leopardovi, jsou nyní funkční také na Lionu.

Jestliže váháte, pak není třeba. Přechod na Liona je krok s dobou a není čeho litovat. Na drobné odlišnosti si brzy zvyknete a ty, na které si nezvyknete, můžete ve většině případech snadno změnit do vaší oblíbené podoby.

3 komentářů »

 • Richie napsal:

  Já přešel na Final Cut X a nestačil se divit, co dokázal slavný Apple pokazit. Sorry, ale na Liona ani kvůli ibooks author nepřejdu ani omylem.

 • Filip Huska napsal:

  Mno, ja bych rad sdilel nadseni autora, avsak je fakt, ze teprve Lion me naucil radne rozebirat problemy se SW, aplikovat workaroundy a natahnout UTPka skrze byt. Snad pomuze aktualizace, ale zatim je to silne tristni a nevyladeny system. Ale je fakt, ze kombinaci sandboxu vyresila 50% problemu, avsak zmeny v DSL knihovne me skoro zabili.
  Na druhou stranu, v pripade, ze je clovek novacek a netahne za sebou spoustu licencovaneho softu z minula, nema starsi HW vybaveni, jez menit za nove nema smysl, pak bude spokojeny.
  Dale pri starem {3 -5 let} dle verzi EFI 1 na mem macbooku nefunguje zalozni partisna, limitace pameti, kernel v 64bitu a tak … suma sumarum … system dobry, ale podpora starsich stroju na prd … ala kupte si novy.
  Priklad … macbook 2,1 ma EFI verzi 1 jez nepodporuje backup partisnu a tudiz nelze aktivovat Find my mac … idiocie sama.

 • :-) napsal:

  tak mě těší, že nejsem jedinej kdo odolává :D asi počkám na 10.7.3 a pak to risknu, když je to už taková pohoda ;)

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar