Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Use the Rope aneb když hvězdy padají

Vložil na 12.12.2011 – 12.00 Jeden komentář

Od autorů geniální hry Woozzle nyní konečně přišla čerstvá novinka. Nejde o typickou logickou hru, ale spíše o „akční“ arkádu, kde se pomocí lan snažíte navrátit spadlou hvězdu zpět na oblohu.

Woozzle si získal mnoho příznivců na iPhone i iPadu a podle mého soudu je dosud kvalitativně nepřekonanou logickou hrou, jak co do originality, tak i provedením. Není proto divu, že jsem, stejně jako mnozí jiní, netrpělivě čekal na další počin českého vývojářského týmu Mugeaters, jímž se stala hra Use the Rope („Použij lano“), pojednávající o spadlé hvězdě, které se snažíte pomocí lan navrátit její místo na obloze.

Když jsem hru spustil, přiznávám, že jsem se zděsil. „Jednoduchá plošinovka bez většího nápadu,“ dalo by se říci. Když jsem ale chvilku hrál, zjistil jsem, že mě hra natolik pohltila, že jsem přestal sledovat čas a jen se snažil „dostat tu pitomou hvězdu ještě o kus dál“.

Use the Rope (1) Use the Rope (2)

Nápad na první pohled není úplně originální, podoných her tady již v osmdesátých letech byly spousty. Ovšem samotný způsob ovládání (pomocí ručně zakreslovaných lan) je velice unikátní a navíc tradičně doplněn příjemnou podkresovou hudbou a samozřejmě líbivou grafikou ve stylu Woozzle.

Začínáte u hvězdy spadlé na pařez v lese a pomocí lan, která zakresleujete tahem prstu, ji „vystřelujete“ stále výše a výše. Použití lan chce trochu cviku a tak si ze začátku asi pěkně zanadáváte. Když se ale začně dařit, zjistíte, že je hra opravdu zajímavá. Jak postupujete s hvězdou vzhůru, dostáváte se přes les, do oblak a následně až do vesmíru. Změna prostředí, respektive pozadí, pak působí jako velký stimul a motivuje vás k dosahování dalších zlepšení. Zároveň v každém prostředí narážíte na jiný typ bonusů (v lese listy, ve vzduchu peří a ve vesmíru meteory). Náhodně jsou také rozmístěné mince, které můžete sbírat a posléze si za ně zakoupíte buď více lan nebo delší časový úsek. Záleží na tom, kterou ze dvou variant hry si zvolíte.

Use the Rope (3) Use the Rope (4)

Zde se ale dostávám k tomu, co u Use the Rope vnímám jako zásadní problém. Vlastně hned dva, chcete-li. Zaprvé je zarážející, že autoři nedoplnili do hry možnost in-app purchase pro snazší získání mincí. Práve ty jsou totiž naprosto klíčové, chcete-li se dostat dál (více lan, více času). Možnost jejich in-app zakoupení se tak naprosto jasně nabízí a jistě by vývojářům přinesla nemalé peníze. Sám jsem tuto možnost hledal velice brzy a byl jsem ochoten si pěkný balík mincí přikoupit.

Další vadou na kráse pak jsou ohromné skoky v nákupech. Pro zakoupení prvních 5 sekund času nad rámec vymezeného intervalu vám postačí 5 mincí. Ovšem počet mincí potřebných na každých dalších 5 sekund roste doslova geometrickou řadou a tyto ohromné rozestupy se pak stávají velice obtěžujícími. Myslím si, že by bylo rozumné tyto intervaly výrazně snížit (a zároveň nabídnout právě možnost dodatečného zakoupení mincí).

Pominu-li však tyto dva drobné nedostatky, hra člověka skutečně zabaví a díky svému originálnímu kouzlu v podobě grafiky, nápaditého ovládání a příjemné hudby se vám postará o mnoho hezkých chvil.

Stránky projektu

Hodnocení - 3 body

Jeden komentář »

  • saku777 napsal:

    No já musím tedy autorovi článku oponovat v názoru na kupování lan a časů. Právě to, že je nutné je získat jen a pouze hraním a že jejich cena roste geometrickou řadou mě osobně příjde naopak jako zajímavé a motivující a v žádném případě bych je nenazval „nedostatky“.Jinak s dalším hodnocením vesměs souhlasím (dal bych určitě o bodík víc),mě se USE THE ROPE líbí dokonce víc než WOOZZLE,ale je to hlavně žánrem hry, který je mě bližší. Velkou pravdou je, že je to pěkný žrout času, opravdu dokáže pohltit, jak se vyjádřil autor článku. SAKU

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar