Úvodní stránka » Novinky, Tip redakce

Apple uvolnil kodek ALAC

Vložil na 2.11.2011 – 6.00 Jeden komentář

Apple uvolnil svůj bezztrátový kodek ALAC jako open source. Snaží se tak dosáhnout jeho většího rozšíření. Uvidíme, zda se mu tato jeho snaha vyplatí.

Apple Lossless (také známý jako Apple Lossless Encoder, ALE případně Apple Lossless Audio Codec, ALAC) je audio kodek, vyvinutý společností Apple pro bezztrátovou kompresi hudby.

Pro ukládaní hudby kódované pomocí Apple Lossless je použit kontejner MP4; soubory mají příponu .m4a. Apple Lossless není založen na AAC, ale používá lineární predikci podobně jako ostatní bezztrátové audio kodeky, například FLAC a Shorten. Není použitá žádná metoda DRM, ale díky povaze kontejneru je možné DRM aplikovat na ALAC stejně jako u ostatních souborů využívajících QuickTime kontejnery.

Apple tvrdí, že audio soubory komprimované pomocí ALAC budou potřebovat přibližně polovinu velikosti nekomprimovaných dat. Testy však bylo zjištěno, že soubory průměrně dosahují 60 % původní velikosti, podobně jako ostatní bezztrátové formáty. Avšak na rozdíl od ostatních formátů, Apple Lossless není náročný na dekompresi a je tak použitelný i v přístrojích s omezeným zdrojem energie jako například iPod.

Již dříve David Hammerton a Cody Brocious analyzovali a dekódovali tento formát bez jakékoli dokumentace a 5. března 2005 Hammerton publikoval jednoduchý open source dekodér, napsaný v programovacím jazyku C. Nyní již nebude jeho použití zapotřebí.

Ve starších přehrávačích společnosti Apple lze tento formát přehrát s firmwarem Rockbox, který je poskytován zdarma.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Jeden komentář »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar