Úvodní stránka » Magazín, Vybíráme

Zemřel Steve Jobs

Vložil na 6.10.2011 – 6.00 Jeden komentář

Včera zemřel zakladatel, vizionář a dlouholetý CEO společnosti Apple, Steve Jobs. Po dlouhém boji podlehl rakovině slinivky břišní. Budeš nám chybět, Steve.

Steven Paul Jobs (* 24. února 1955 San Francisko, USA – 5. října 2011) byl zakladatel a výkonný ředitel (CEO) firmy Apple (tuto funkci přenechal 25. srpna roku 2011 provoznímu řediteli Timu Cookovi kvůli zdravotnímu stavu), jedna z nejvýraznějších osob počítačového průmyslu posledních dvaceti let. V roce 1976 spolu se Stevem Wozniakem založil firmu Apple, která svými výrobky odstartovala éru osobních počítačů. Narodil se americké vysokoškolačce a syrskému studentovi politologie, krátce po porodu byl adoptován Paulem a Clarou Jobsovými. Vysokou školu ukončil po prvním semestru. Ženatý s Laurene Powellovou (tři děti), dcera z předchozího vztahu. Typické oblečení: černý rolák St. Croix s dlouhým rukávem, modré džíny Levi’s 501 a tenisky New Balance 992.

Stal se jedním z prvních lidí, kteří rozpoznali potenciál myší ovládaného grafického uživatelského rozhraní vyvíjeného v laboratořích Palo Alto Research Center firmy Xerox. V rámci divize Macintosh v roce 1984 uvedl na trh počítač ovládaný pomoci myši a menu. V roce 1985 byl vyhozen ze společnosti Apple a založil technologicky vyspělou, ale komerčně nepříliš úspěšnou společnost NeXT Computer. Tu v roce 1996 odkoupil stagnující Apple Computer a Jobs se vrátil do jeho vedení. Operační systém NeXTSTEP firmy NeXT Computer se stal základem nového operačního sytému Mac OS X.

Byl také většinovým majitelem animačního studia Pixar, které v roce 1986 koupil od George Lucase za necelých 10 milionů dolarů a které bylo po dlouhá léta dvorním dodavatelem animovaných filmů pro společnost Disney. V lednu 2006 Disney odkoupil Pixar za 7,4 miliardy dolarů. Jobs získal 7 % akcií Disney a místo v představenstvu společnosti.

Byl znám pro svůj manažerský styl – často se o něm říkalo, že terorizuje své zaměstnance, že vyhazuje z firmy za malé drobnosti a že přenáší příliš pozornosti na sebe. Na druhou stranu byl také znám pro své řečnické schopnosti a pro to, že dokázal mít vizi a přesvědčit o ní spousty lidí.

Jeho plat prý činil pouhý jeden dolar za rok, ale díky akciím společnosti Apple, které vlastní, měl peněz dostatek.

Ačkoliv je fakt, že firma Apple začala od roku 1996 vydělávat i díky modelům počítače iMac nebo přehrávače iPod, podíl trhu obsazený platformou Mac se snížil ze 7 % v roce 1997 na 2,3 % v roce 2006.

Dne 25.8. 2011 oznámil rezignaci na postu šéfa společnosti Apple. Nahradí jej Tim Cook.

Zemřel 5. října 2011, kdy podlehl rakovině slinivky břišní.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Jeden komentář »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar