Úvodní stránka » Novinky, Vybíráme

Nový iPhone představen aneb žhavé informace přímo z keynote

Vložil na 4.10.2011 – 20.45 6 komentářů

Máme za sebou podzimní keynote věnovanou novému iPhone. Podívejte se s námi na detailní popis jejího obsahu a představené novinky. Bylo jich opravdu hodně a mnoho spekulací se konečně vyjasnilo.

Na pódium krátce po sedmé hodině vstoupil Tim Cook, nedávno jmenovaný nový CEO společnosti Apple, který ve funkci nahradil jejího zakladatele, Steva Jobse.

Po uvítání novinářů připomněl několik historických okamžiků. Zejména to, že na stejném místě byl před deseti lety uveden první iPod. Později jej zde, v sídle společnosti, následoval také MacBook Air.

Připomněl také nedávné otevření dvou nových Apple Store – v Hong Kongu a Šanghaji, kde se prodalo během první den více počítačů Apple než kdekoliv jinde. Během prvního víkendu jej navíc navštívilo neuvěřitelných 100.000 lidí.

Hovořil také o úspěchu systému Mac OS X a notebooků MacBook Air, které považuje za nejlepší laptopy vůbec. Zmínil i srovnání s konkurenčními Windows, kde trvalo 20 týdnů, než verze 7 dosáhla 10 % podílu na počítačích s Windows. Oproti tomu Mac OS X Lion dosáhl stejného podílu během pouhých dvou týdnů.

Nechyběla ani zmínka o iPodech, kde Tim připomněl, že Sony trvalo přes třicet let, než prodalo 220 tisíc walkmanů. Oproti tomu Apple již prodal přes 300 milionů iPodů od roku 2001!

Poté se již rozhovořil o iOS zařízeních. Nejprve stručně připomněl historii iPhonu a následně se rozpovídal také o iPadu, coby nejnovějším přírůstku do rodiny produktů Apple. Zmínil zejména jeho využití ve školství, medicíně nebo například v letecké dopravě.

Tím skončila úvodní část a bylo zahájeno prezentování novinek. Jako první byl detailně představen nový iOS 5, , který bude dostupný již příští týden, konkrétně od 12. října.

Nový iOS přinese přepracované centrum notifikací, řadu nových služeb, přepracované Safari s podporou záložek a v neposlední řadě také předělaný Mail. Kromě jiného také bude možné natáčet video dvojklikem na Home button při zamknuté klávesnici.

Zajímavou funkcí, kterou některé weby označují za novou a nečekanou, přestože se o ní hovořilo již před mnoha týdny a mohli jste se o ní dočíst také u nás, je služba Find My Friend. Díky ní můžete se svými přáteli sdílet GPS polohu a lépe se tak najít. Sdílení lze nastavit čistě dle vašich požadavků, takže si sami vyberete, kdo vás může najít. Navíc může být sdílení polohy časově omezeno a po expiraci se automaticky ukončí.

Po představení iOS 5 a doplňkových služeb včetně iCloud nebo iTunes Match pro vyhledávání duplikátů v hudební knihovně, přišel konečně čas na uvedení nové generace telefonu iPhone. Ten nese označení iPhone 4S a je tedy zřejmé, že nejde o žádný extra nový model, pouze o upravený iPhone 4.

Apple jej však prezentoval jako zásadní novinku, kde vzhled zůstal stejný, ovšem „vnitřnosti“ se změnily. Konkrétně se jedná o A5 čip, stejný jako nalezneme v iPadu 2, který dělá telefon 2x rychlejším oproti iPhone 4. Došlo také k sedminásobnému (!) zrychlení grafiky, které bylo umožněno použitím dvojádrového procesoru. Vývojáři Infinity Blade říkají, že na iPhone nyní přichází stejně výkoná a propracovaná grafika, jakou nalezneme v PS3.

Nový iPhone 4S by měl vydržet 8 hodin hovoru na 3G síti, 14 hodin na 2G síti a 6 hodin intenzivního brouzdání na Internetu při 3G připojení. Navíc bude vybaven dvěma anténami pro výrazně lepší kvalitu signálu a zajištění stability hovoru i připojení k Internetu.

Nově bude iPhone také v jednom modelu podporovat GSM i CDMA protokoly, což dosud nebylo možné a iPhone 4 se tak vyráběl ve dvou verzích.

Fotoaparát iPhone 4S také doznal změn. Konkrétně půjde o 8 Mpix kameru s rozlišením 3264×2448 pixelů, což je o 60 % více než v případě iPhone 4. Zároveň se dočkáme o 73 % vyšší prostupnosti světla na pixel a o 33 % rychlejší reakce při focení. Kromě toho je telefon vybaven hybridním IR filtrem, pro lepší vyvážení barev a lepšími čočkami. Pro nahrávání se můžeme těšit na full HD rozlišení 1080p.

Velmi významnou novinkou je také integrace aplikace SIRI. Ta nabízí konečně profesionální hlasové ovládání. Ano, hlasem jsme mohli „ovládat“ telefony již před deseti lety a na podobné úrovni byla tato funkce i u starších verzí iPhone. Nyní je ale všechno jinak – SIRI opravdu funguje, aktivně se učí a dokáže reagovat. Stačí, když se zeptáte na počasí, čas, adresu nejbližší pizzerie atd. a SIRI, která je integrální součástí iPhone 4S vám odpoví (prozatím komunikuje v angličtině, němčině a francouzštině, avšak chystají se další jazyky).

Bez problémů si tak můžete usnadnit navigaci městem, vyhledat informace na Googlu nebo Wikipedii bez jediného pohledu na telefonu apod. Kvalita hlasového ovládání a interakce je u iPhone 4S díky SIRI posunuta extrémně nad všechny konkurenční telefony. Zásadní nevýhodou však je potřeba připojení k Internetu, bez něhož SIRI nefunguje. Na druhou stranu – má někdo iPhone bez připojení?

Nyní již k ceně a termínům. iPhone 4S bude k dispozici ve verzi s 16 GB, 32 GBa 64 GB paměti, přičemž první bude v USA k dispozici za cenu $ 199 USD, druhý za $ 299 USD a třetí za $ 399 USD, ovšem vždy s úpisem na dva roky u operátora. Konečné ceny bez úpisu nejsou prozatím známé.

Předobjednávky začne Apple akceptovat již v pátek 7. října, ovšem do obchodů v USA se dostane o týden později, 14. října. Do dalších 28 zemí, včetně České republiky a Slovenska, dorazí už 28. října!

Tím keynote skončila. Spekulovalo se ještě o účasti Steva Jobse, ovšem ten se neobjevil ani v sále mezi hosty a ani mezi přihlížejícími. Je to škoda, ale doufejme, že jej ještě budeme mít možnost vidět v budoucnu.

6 komentářů »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar