Úvodní stránka » Magazín, Vybíráme

Komentář k úmrtí Steva Jobse

Vložil na 6.10.2011 – 12.00 4 komentářů

V noci na dnešek zemřel v Kalifornii Steve Jobs, duchovní otec značky Apple a dlouholetý generální ředitel této společnosti. Pojďme si jej trochu více připomenout.

Každý, kdo někdy v oblasti IT trochu více sledoval aktuální dění, na jméno Steva Jobse narazil. Není to tak dlouho, co značka Apple a jméno Steve Jobs něco říkalo pouze malé skupince „zasvěcených“. Avšak dnes je situace jiná. Může za to originální a velmi moderní manažerský styl práce, který Steve Jobs prosazoval, stejně jako jeho významné vizionářské plány, jež se mu dařilo bravurně uskutečňovat.

Je to sotva 14 let, kdy se nad společností Apple vznášela hrozba krachu. Poté se do ní ale vrátil Steve Jobs, její někdejší zakladatel, který kvůli neshodám s ostatními na svou pozici brzy rezignoval. Představil několik nových konceptů a rozhodl se Apple od základu změnit a přebudovat. Nepodařilo se mu ale jenom to – přebudoval a změnil celý svět.

Významně se o to zasadil zejména jeho iPod. Během třiceti let prodala společnost Sony 220 tisíc walkmanů. Apple prodal během deseti let více než 300 milionů svých hudebních zařízení. Důvod? Jednoduchý a elegantní design, skvěle fungující produkt obsahující veškeré potřebné funkce a především i možnost online stahování hudby. iPod změnil celý hudební průmysl od základu.

Avšak Steve Jobs se s jedním úspěchem nespokojil. Brzy uvedl počítače MacBook Pro, později MacBook Air, geniální telefon iPhone a před časem pak tablet iPad. Všechna tato zařízení enormně překonala veškerá očekávání v kvalitě, úrovni prodejů a především byla o mnoho dále než jakákoliv existující konkurence.

Inovativní přístup a kreativní myšlení Steva Jobse je tím, co položilo významný pilíř úspěchu společnosti Apple. Právě jeho vizionářství a preciznost byly tím, co z Apple udělalo značku symbolizující kvalitu, luxus a pokrok.

V posledních letech však nezápasil pouze s tvrdou konkurencí na trhu, ale také s vážnými zdravotními potížemi. Již v roce 2004 veřejně oznámil, že trpí rakovinou slinivky. Během četných operací jej ve vedení společnosti zastupoval Tim Cook, někdejší výkonný ředitel, který před šesti týdny funkci CEO po Stevu Jobsovi převzal.

I když se již v únoru a březnu objevovaly v novinách zprávy od významných expertů v oblasti onkologie, kteří tvrdili, že Stevu Jobsovi zbývají maximálně tři týdny života, vydržel s námi ještě více než půl roku. I to svědčí o jeho silném duchu, který tohoto charismatického vůdce a inovátora tak jasně vystihoval.

Reserved seat for Steve JobsSteve Jobs zemřel pouze den po keynote, kde Apple představil inovovanou verzi svého iPhone 4 – iPhone 4S. Již na keynote kamera často zabírala prázdné místo s nápisem „Reserved“ vedle ostatních členů představenstva společnosti. Bohužel, toto místo zůstalo prázdné. Steve Jobs zemřel doma obklopen rodinou jen několik hodin po keynote.

K úmrtí Steva Jobse se vyjádřila celá řada významných osobností včetně amerického prezidenta Barracka Obamy, Arnolda Schwarzeneggera nebo jeho obchodního rivala, Billa Gatese. Ten zavzpomínal na Steva Jobse jako na přítele a významného vizionáře a inovátora, který změnil svět k lepšímu. Vlajky u sídla společnosti v Cupertinu byly spuštěny na půl žerdi.

Steve Jobse - umrti (vlajky)

4 komentářů »

 • no ja nevim napsal:

  Ono tvrdit o kazdem uspesnem manazerovi, ze to byl vizionar a ja nevim co jeste, je trochu zbytecne. Jobs mel za sebou cely tym, nejsou to jeho vynalezy. Ale rozhodne si zaslouzi respekt. Cest jeho pamatce.

 • Je to škoda napsal:

  Mě ta zpráva včera dost zaskočila. Myslím si, že svět opravdu ztratila velkého inovátora a je to škoda. Ale snad je mu teď aspoň líp.

 • Zdenek napsal:

  Ze nebyl vizionar? Vzdyt se podivejte do historie, kdo prisel s krabicovym resenim pocitace, mysi a ikonami. Kde byl Apple v obdobi, kdy Steva doslova vyhodili a nez ho vzali zpet. Ta firma byla pred krachem a dnes ma hotovost na uctu vetsi jak americka vlada. Pokud nebyl vizionarem on, pak uz malo kdo ze vsech ostatnich…

  • no ja nevim napsal:

   A myslite si, ze s krabicema prisel on sam? Ze to byl jeho napad? Ja nevim, proste mi prijde, ze to je zasluha tymu a hazet vsechen uspech na jednoho cloveka je blbost. Urcite byl dobrej jako manazer a uspesny tym lidr, ale videt ho jako spasu Applu je moc.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar