Úvodní stránka » Novinky, Vybíráme

iOS 5 a další novinky

Vložil na 13.10.2011 – 6.00 Jeden komentář

Včera večer konečně vyšel dlouho očekávaný iOS 5. Nebyl však jedinou novinkou, kterou Apple včera uvedl. Své aktualizace se dočkali také uživatelé Mac OS X Lion.

Celý včerejší den se nesl ve znamení aktualizací a nových produktů. Apple postupně uvolnil novou verzi iTunes s pořadovým číslem 10.5, dále převedl iCloud z betaverze do ostré a zpřístupnil tuto novou funkcionalitu koncovým uživatelům. To hlavní ale čekalo na večer.

Zhruba v sedm hodin večer našeho času Apple zpřístupnil aktualizaci na iOS 5. Spolu s ní ale uvedl ještě další opravu pro iTunes, aktualizaci na Mac OS X Lion 10.7.2 a v neposlední řadě také bezpečnostní update a novou verzi prohlížeče Safari. Zkrátka a dobře, Apple zapracoval.

Bohužel, výsledkem byl totální kolaps způsobený přetížením serverů. Odhaduje se, že aktualizace ihned po uvedení stahovali stovky tisíc uživatelů z celého světa, což velmi nepříjemně ovlivnilo rychlost stahování. Ještě větší problémy se pak vyskytly při samotném zavádění iOS 5.

iOS totiž ověřuje iPhone proti serveru Apple. Bohužel, díky extrémně vysokému zatížení se toto ověření nedařilo a uživatelé proto museli trávit i hodiny neustálými pokusy o update, pokud chtěli dostat iOS 5 ještě večer. Sám jsem tuto snahu vzdal a nechal ji na brzké ráno, což se ukázalo jako správná volba – v těchto hodinách již na iOS 5 aktualizujete bez problémů.

Co ale vlastně aktualizace přináší? O iOS 5 toho již bylo napsáno mnoho a hodně toho naleznete především v našem shrnutí poslední keynote. Samozřejmě se tedy dočkáme podpory služby iCloud, nového centra notifikací, textování prostřednictvím iMessage nebo nové služby Kiosek pro předplatné magazínů. Zkrátka všeho, o čem jsme v posledních měsících neustále dokola psali.

Uživatelé Mac OS X Lion se v aktualizaci 10.7.2 dočkají mnoha vylepšení pro lepší podporu služby iCloud, dále pak drobných oprav směřujících například k ustálení stability wifi připojení na starších modelech MacBooků a nechybí ani služba Find My Mac, díky které můžete vzdáleně svůj počítač vyhledat, uzamknout a případně smazat. Tedy obdoba Find My iPhone pro chytrý telefon.

I přes velmi zásadní potíže s konektivitou je včerejší den významným a skutečně novátorským pro celý Apple. Došlo poprvé k zavedení cloudu pro koncové uživatele a ergonomie desktopového i mobilního systému se dočkala mnoha efektivních změn.

Jeden komentář »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar