Úvodní stránka » Hardware, Tip redakce

USB 3.0 zřejmě přijde brzy do Maců

Vložil na 5.9.2011 – 12.00 Žádný komentář

USB 3.0, přímý konkurent technologie Thunderbolt, kterou Apple v posledním roce intenzivně propaguje, se zřejmě již brzy dostane do nových modelů přenosných i pevných počítačů této značky.

Standard USB patří mezi nejvyužívanější způsoby hardwarového připojení zařízení k počítači. Jeho třetí verze (označovaná také jako Superspeed USB) byla hotová již 17. listopadu 2008, ale pravděpodobně kvůli finanční krizi se její masové rozšíření opozdilo a rozvíjet se začalo až roku 2010.

USB 3.0 disponuje více než desetinásobnou rychlostí oproti předchozímu standardu – přenosová rychlost je 5 Gbit/s. Nová technologie má 8 vodičů namísto původních 4 (datové vodiče jsou již 4), přesto zpětně podporuje USB 2.0 a slibuje možnou nižší spotřebu energie (díky Power managment). Díky tomu je možné používat libovolnou kombinaci USB 2.0 a USB 3.0 zařízení a portů.

Apple se zaměřil na intenzivní podporu konkurenční technologie Thunderbolt, která taktéž umožňuje vysokorychlostní datové přenosy. Ovšem USB porty je vybaven každý moderní počítač, a to včetně Maců. Je tedy více než pravděpodobné, že se s novou generací jablečných počítačů začne namísto „dvojkového“ rozhraní používat USB 3.0 při paralelním zařazení Thunderbolt portu.

Samotný Thunderbolt stále podporuje velice málo zařízení, ovšem v případě USB 3.0 není situace o mnoho lepší. Do budoucna je pravděpodobné, že se obě technologie dostanou více do popředí, ovšem v současnosti můžeme počítat spíše s tím, že se nejprve objeví především u high-end produktů.

Prvním horkým kandidátem z rodiny Apple, který by měl být standardně vybaven porty USB 3.0 by měl být Mac Pro, a poté zřejmě i další generace MacBook Pro. Nechme se překvapit, zda tomu tak skutečně bude.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar