Úvodní stránka » Software, Vybíráme

ABBY FineReader Express aneb OCR snadno a kvalitně

Vložil na 23.9.2011 – 6.00 Jeden komentář

OCR, převod naskenovaného obrazu na text, je velice praktická a užitečná věc, kterou však málokterý nástroj ovládá na dostatečně kvalitní úrovni. Jedním z lídru na trhu je pak ABBY FineReader.

ABBY FineReader má dlouholetou tradici na platformě MS Windows, pro níž existuje celá řada mutací tohoto skvělého nástroje. Před časem se však objevila také varianta pro Mac OS X. Právě o ní – ABBY FineReader Express – si dnes budeme povídat.

Slovíčko „Express“ napovídá, že půjde o praktické a efektivní řešení navržené pro maximálně jednoduchou práci. Co je však důležitější, výsledky tohoto nástroje jsou i vysoce kvalitní. Jako zdroj můžete použít obrázky, ale i PDF dokumenty, které snadno přetvoříte například do editovatelného RTF. Při testech aplikace jsem nenarazil na žádný větší problém. Ano, občas bylo formátování mírně rozhozené, tu a tam se nějaký umělecky provedený nadpis nepřevedl, ale jinak vše na jedničku s hvězdičkou.

ABBY FineReader Express (1)Samotné ovládání je vskutku prosté. Stačí otevřít aplikaci a zvolit typ souboru, do něhož chcete výsledek uložit. Nabídka je vcelku pestrá a jistě potěší. Navíc zde můžeme nadefinovat jazyk, kterým je text psán, případně více jazyků jestliže se v textu střídají. To zajistí preciznější práci aplikace.

ABBY FineReader Express (2)Poté už následuje samotný výběr zdrojového souboru a jeho rychlé načtení. Aplikace to zvládá opravdu bravurně a rychlost načítání a konverze obrázků, resp. stránek, je opravdu vysoká.

ABBY FineReader Express (3)Jakmile je vše hotové, objeví se před námi nabídka s možností dodatečných úprav. Zde můžeme provést ruční korekce toho, s čím si ABBY FineReader Express případně neporadil. Takových situací nebývá mnoho, ale zejména u graficky propracovanějších nápisů se může tato možnost určitě hodit. Taktéž zde můžeme lépe zkorigovat formátování, které občas může trochu pozlobit.

ABBY FineReader Express (4)A tím jsme se dočstali na konec. Máme hotový RTF soubor, který si můžeme snadno otevít v prakticky jakémkoliv editoru a volně pracovat s rozpoznaným textem. Formátování textu i pozice obrázků zůstaly zachovány. Co víc si přát, že ano?

I když je cena programu poněkud vyšší (€ 79.99 EUR, tedy asi 2000 Kč), pracujete-li s OCR, za tuto investici rozhodně stojí. Ušetří vám spoustu nervů, práce i času.

Odkaz na Mac App Store

Hodnocení - 5 bodů

Jeden komentář »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar