Úvodní stránka » Hardware, Tip redakce

Nový MacBook Air má slabší Thunderbolt

Vložil na 3.8.2011 – 6.00 Žádný komentář

Nedávno Apple představil zcela nový model svého nejtenčího notebooku, MacBook Air. Podobně jako ostatní nové počítače z dílny Apple je i tento model konečně vybaven vysokorychlostním přenosovým portem Thunderbolt. Jak se však zdá, na plnohodnotné využití této technologie mohou uživatelé prozatím zapomenout.

I když se Thunderbolt stal již běžným standardem všech nově uváděných Maců a byl jako samozřejmost očekáván i u nového MacBook Air, až dosud nejtenčího notebooku na světě, výsledek je poněkud rozpačitý. Tvrdí to alespoň portál Anandtech.com, který přinesl také komplexní recenzi nového modelu.

Rozdíl oproti jiným modelům značky Apple, jež si vysloužily tento port, konkrétně tedy letošní MacBook Pro, iMac a Mac Mini, je v použitém čipu. Zatímco u výše zmíněných nalezneme čip Light Ridge, nový MacBook Air je vybaven čipem s označením Eagle Ridge.  Hlavní rozdíl je přitom v počtu kanálů – zatímco Light Ridge nabízí čtyři kanály po 10 Gb/s v obou směrech (tedy 80 Gb/s), v případě čipu Eagle Ridge je propustnost poloviční, tedy 40 Gb/s obousměrně.

Důvod pro nasazení tohoto levnějšího čipu je samozřejmě ryze ekonomický. Zatímco Light Ridge je určen pro modely vyšší třídy, v levnějších strojích by jeho nasazení bylo až příliš nákladné. Nový MacBook Air byl navržen zejména pro studenty a low-end klientelu, kde se tedy počítá každá koruna, potažmo dolar. V tomto případě proto Apple zvolil levnější řešení. Je však zřejmé, že je jen otázkou času kdy technologie Thunderbolt sama zlevní natolik, aby bylo možné její použití také v těchto modelech. Dá se očekávat, že tomu tak bude již v příští generaci MacBook Air.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar