Úvodní stránka » Software, Vybíráme

1Password – Více než trezor citlivých dat

Vložil na 16.8.2011 – 12.00 Žádný komentář

V dnešní době stále více pracujeme na internetu i mimo něj a používáme denně velké množství hesel, PIN kodů ke kartám, PIN k mobilním telefonům a v neposlední řadě neustále vyplňujeme dokola nepříjemně zdlouhavě ta samá data do všemožných eshopů.

Kromě zapomínání je člověku vlastní též další vlastnost poznamenat si na papírek tyto údaje a lepit je na monitor či nástěnku, zapisovat je po různu v diařích nebo je nosit po kapsách případně rovnou u kreditní karty. Používáme základní přednastavený PIN v mobilu atd. 1Password se snaží jednoduše a účinně řešit tuto nepřebernou škalu ůdajů a nabídnout vám jednoduchou správu všech citlivých údajů na vašem Macu či iPhonu. Údaje ukládá v zabezpečené podobě tedy šifrovaně, a to všechna hesla, uživatelské účty, identity a osobní údaje, šifrované poznámky, či registrační údaje software.

Základní poslání 1Password je tedy jasné, ochrana a zapamatování citlivých údajů a automatické vyplňování těchto údajů v prohlížečích tak, aby vám co nejvíce ulehčil již tak nesnadnou práci a mohli jste myslet i na jiné věci, než dlouze hloubat nad tím jaké heslo jste kam vlastně zadali a stylem pokus omyl jej zkoušet v domění, že tohle je už to 100% správné.

Díky pluginům pro všechny Mac OS X webové browsery umí 1Password zadávat hesla do formulářů a přihlašovacích částí webových stránek. Není nutné jakkoliv cokoliv přepisovat nebo kopírovat z jedné aplikace do druhé, stačí případně pouze dvě kliknutí myší. Abychom nemuseli zdlouhavě trávit hodiny zapisováním uživatelských jmen a hesel do 1Password, umí tentýž plugin sbírat hesla, dle toho jak je zadáváme při přihlašování, a ukládat je do své zabezpečené databáze.

Po instalaci jako první uvidíme uvítací obrazovku a pokud jsme již neměli dříve 1Password, tak zvolíme New data file. Nyní to nejdůležitější, musíme nastavit hlavní heslo k celé aplikaci, které je při každém dalším spuštění vyžadováno a bez kterého „to prostě nejde“. Je to vlastně již jediné heslo které budete do budoucna potřebovat. Heslo volíme co nejbezpečnejší a neopakující se podobným, která již využíváme. Ovšem bezpečnost hesel je kapitola sama.

Do kolonky „password hint“ zapište, co chcete aby se zobrazilo v případě, že někdy špatně zadáte hlavní heslo. Je to podobné větě, která vám má zapomenuté heslo opětovně připomenout. Tato kolonka je striktně vyžadována bez zadaní není možné pokračovat.

1Password (1)Po nastavení hlavního hesla nám aplikace nabídne k instalaci doplňky. Můžete nainstalovat rozšíření do Safari, Firefoxu, Flocku, Chrome, OmniWeb, DEVONagent, WebKit, Fluid, iCab, Camino a NetNewsWire. Před instalací je doporučeno všechny tyto programy zavřít. Rozšíření v programu poznáte podle tlačítka „1P“, nebo podle ikonky klíče v horní liště (menubaru).

Teď už jen stačí poprvé zadat to správné heslo a můžete začít s aplikací pracovat.

1Password (2)V tomto prostředí je dobré si nejdříve nastavit co považujeme aktualně za důležité. Kam se ukládá data file, co chcete v menu zobrazovat, je potřeba z bezpečnostních důvodů změnit nastavení uzamykání aplikace. Pro úplnost je potřeba ješte dodat, že z bezpečnostních důvodů se přístup do aplikace po několika minutách neaktivity uživatele opět zamyká. Toto zpoždění lze samozřejmě změnit, či zcela vypnout – ovšem na úkor bezpečnosti. Potom je tu také správa všech rozšíření a jejich použití, důležité zálohy, a také updaty.

Nastavení a jeho menu vypadá následovně a není nikterak složité ani pro laika.

1Password (3)  1Password (4)  1Password (5)  1Password (6)  1Password (7)  1Password (8)  1Password (9)

Zde vidíte základní obrazovku aplikace tak, jak se úvodní okno zobrazí. Je vidět, že s programem již bylo aktivně pracováno. Dosti pravdepodobně se i vám poměrně rychle zaplní jelikož přihlašování kamkoliv pod jménem a heslem je čím dál častější. 1Password umí do formulářů na webu zadávat i údaje o platebních kartách a identitě (jméno, adresu pro zaslání objednávky atd.). Na rozdíl od přihlašování, které je funkční téměř všude, je zadávání těchto složitějších údajů závislé na konkrétním webu a vývojářích tohoto webu. Ne vždy jde totiž takto jednoduše automaticky data do formulářů uložit.

1Password (10)Vpravo nahoře nalezneme hledání a vedle něho je režim zobrazení. První režim vám údaje krásně zobrazí i s náhledy jako poličky v knihovně, ostatní jsou spíše pro lepší přehlednost. Vše máte podle typu účtu přehledně srovnáno v levém menu, kde také naleznete seznam složek a tagů, které se hodí zejména pokud začneme mít více údajů. 1Password obsahuje také Smart Folder, což je, jednoduše řečeno, „chytrá složka“, kde si zvolíte podmínku a podle toho budou ve složce údaje ukládány podobně jako v iTunes Smart Playlist.

Jak vidíte na obrázku, každá položka je vlastně jednoduchá grafická vizitka, kde se dá vše editovat a napravo se zobrazí náhled adresované stránky. Pro vstup do editace stačí stisknout tlačítko Edit dole uprostřed. Zde si můžete upravit horní hlavičku, tedy název jaký složka bude mít, další položka je internetová adresa. Pak už stačí doplnit samotné údaje. U hesla vidíte dle barevného rozlišení jeho odolnost/sílu a můžete si ho i zobrazit. Je zde i volba, jakou chcete údaj chránit (hlavní heslem, nebo jen čtyřmístným kódem). Pokud máte web, který má jiné údaje než je přednastaveno v kartě webu, stačí při editaci kliknout v poli na šipku „all fields“ na zelené tlačítko „+“ a jednoduše doplníte hodnotu, která je na webu a k ní přidáte váš údaj.

1Password (11)Další užitečnou funkcí programu je vytváření již bezpečných hesel. Po kliknutí na Generate se otevře menu, ve kterém si snadno posunutím myší nastavíte (zobrazuje jako barevný bar dle síly hesla červená, oranžová až zelená) délku hesla a tím i jeho sílu dle barevné škály od 1 do 50 znaků. Můžete si i nastavit kolik chcete ve svém heslu číselných znaků a kolik symbolů. Čím více, tím lépe, ale zapomeňte, že si heslo o 50 znacích kombinované malými a velkými písmeny, čísly a znaky zapamatujete. Od toho však používáme 1Password, nicméne pokud máte již zadané heslo z doby kdy jste neměli 1Password stačí jej uložit. U tohoto webu pak délku a sílu hesla již neovlivníme. Čím delší heslo, tím bude více odolné proti případnému odhalení.

1Password (12)1Password má i svoji menší verzi pro iPhone a iPod. Ta je dobrá pokud jste na cestách a nemáte u sebe svůj MacBook . Všechny údaje z Mac verze se vám jednoduše nakopírují pres sync do iPhonu a naopak. Pomocí synchronizace přes wifi se propojíte s aplikací na Macu a tím dojde k aktualizaci i na iPhone. Spustíte na Mac 1Password aplikaci, na iPhone zvolíte v nastavení Wi-Fi Sync a pomocí jednoduchých instrukcí spárujete obě zařízení. Aplikace na iPhone je poměrně rychlá a spolehlivá, má přehledné a jednoduché rozhraní. Rozličná uložená data pak můžete jednoduše otevřít a heslo si zkopírovat pro použití v Safari apod. nebo rovnou vše otevřít v integrovaném prohlížeči.

1Password (13)Pokud chcete vaše údaje použít i na jiném počítači (Linux, Windows, MacBook, Mac…), stačí pouze vše exportovat případně pouze selektově označené do jednoduché zabezpečené webové stránky. V menu – File – Export – Encrypted web page. Nastavíte si heslo pro povolení přístupu na tuto stránku a uložíte ji na server případně na USB/flash disk. Poté z jakéhokoliv webového prohlížeče po zadání hesla budete mít přístup ke všem datům, co jste při exportu měli aktualně uložené ve 1Password.

Využíváte více počítačů a chcete mít svá data na všech těchto počítačích aktualní?
Je zde pak další možnost jak svá data přenášet. Musíte být vlastníky služby poskytující online úložiště dat. V mém případě např. služba DropBox.

Otevřete Preferences v aplikaci 1Password a v General klikněte u Data File na tlačítko Move. Musíte se dostat až k vaší private složce v DropBox a tam kliknout na okno pro přesun klíčů. Poté již stačí, aby se DropBox sesynchronizoval a na dalších počítačích v General v aplikaci 1Password vybrat Choose Another, a právě nyní vybrat z vašeho DropBoxu soubor, který jste přesunuli: 1Password.agilekeychain.

Pomocí tohoto řešení budete mít vždy hesla aktuální a zároveň zazálohovaná na vašem DropBoxu. Zároveň budete moci kdekoliv a na jakémkoliv počítači z DropBoxu tuto zálohu použít.

Po několika dnech používání jsem si 1Password oblíbil. Už nemusím nikde zdlouhavě vypisovat loginy a hesla, vše funguje automaticky na dvě kliknutí.Což mi neskutečně šetří nervy a čas. Nicméně má zatím jednu vadu na kráse a tou je kombinace OS X Lion a Safari 5.1 v této kombinaci zatím nefunguje správně HTTP Authentication. U OS X Snow Leopard a Safari 5.1 tento problém není. Doufejme tedy, že brzy vývojáři problém úspěšně vyřeší. Rozhodně ale koupí tohoto produktu neprohloupíte, ba naopak získáte mocného pomocníka.

Webové stránky projektu

Hodnocení - 5 bodů

Autorem článku je externí spolupracovník redakce, Marek Lang, Senior Unix Specialist & Network Manager prestižního ISP v centru Prahy. Mezi jeho zájmy patří práce s unixovými systémy, produkty značky Apple a fotografování.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar