Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Nejlevnější kancelář aneb iWork pro iOS

Vložil na 15.7.2011 – 6.00 Jeden komentář

Před nedávnem Apple představil mobilní verzi svého populárního kancelářského balíku iWork určenou pro moderní mobilní zařízení se systémem iOS. Dnes se podíváme na možnosti, které přináší, stejně jako dojmy z jeho používání.

Kancelářský balík iWork v mobilní verzi obsahuje všechny aplikace tak, jak jsme na ně zvyklí z běžného desktopu. Dočkáme se tedy oblíbených Pages, Numbers i Keynote.

Možná se ptáte k čemu je kancelářský balík na malé obrazovce vůbec dobrý. Odpověď je prostá – mnohdy je nutno upravit, uhladit, vytisknout či alespoň přečíst dokument zpracovaný ve formátu podporovaném ze strany iWork, ovšem není k dispozici žádný počítač. A přeci jen, svůj iPhone má většina lidí stále u sebe, i když jde do hospody na pivo nebo hrát bowling. Právě v takových situacích poslouží kombinace mobilního přístroje s kancelářským balíkem jako skvělý nástroj.

Pages (1) Pages (2)

Druhou možností jsou i příležitostní uživatelé, kteří si počídili iPod touch na hudbu, nemají doma počítač a přesto čas od času potřebují zpracovat nějaký dokument, připravit si životopis (aby si na ten počítač konečně vydělali) a podobně. Zde se pak kombinace iPod touch s kancelářským balíkem stává nejdostupnějším kancelářským řešením na trhu. Máme tak k dispozici dostatečný hardware i s plně funkčním kancelářským balíkem.

Ovšem pozor, nezapomínejme, že Pod touch i iPhone lze snadno připojit prostřednictvím propojovacího kabelu také k televizi, projektoru apod. V praxi to znamená, že vyrazíte na prezentaci bez počítače a slajdy máte jen ve svém iPodu. Ten připojíte k projektoru a voilà, máme funkční řešení pro prezentaci a bez nutnosti zbytečného přenášení těžkého notebooku.

Numbers (1) Numbers (2)

Stejně tak lze pomocí redukce připojit také externí klávesnici. V praxi tedy může výsledné řešení vypadat tak, že iPod touch využijete pouze jako počítač, k němuž máte připojenou klávesnici a monitor pomocí redukce.

Dosud nezodpovězenou otázkou však zůstává, jak se vlastně s iWork na platformě iOS pracuje. Pojďme se tedy podívat na toto prostředí blíže.

Standardně máme k dispozici velký výběr skutečně hezky naformátovaných a graficky vydařených šablon. Ty si můžeme dle libosti upravit anebo vytvořit zcela nový vzhled dokumentu. Ovládání je jednoduché – i když z pohcopitelných důvodů značně odlišné od desktopové verze kancelářského balíku. Vše je však srozumitelné a přesně v duchu iOS – ergonomické a logické.

Keynote (1) Keynote (2)

Veškeré aplikace disponují náhledovými obrázky jednotlivých otevřených dokumentů, takže máte v každém okamžiku přehled o tom, co máte rozpracováno a k čemu se tedy můžete vrátit. Samozřejmostí je zde plná kompatibilita s dokuementy z desktopové verze, ale také z jiných kancelářských balíků včetně nejrozšířenějšího MS Office či populárního OpenOffice.org, respektive Libre Office.

V případě Pages můžete plně využít vlastností Retina displeje, takže vás nebudou bolet oči z neostrých písmen. Je zde také integrována funkce tzv. Smart Zoom, kdy se text v okamžiku psaní přiblíží, abyste lépe viděli co vlastně píšete. Jakmile skončíte, obraz se zase automaticky oddálí a vy tak získáte lepší přehled o rozložení celého dokumentu.

Numbers zase využívají vícedotyková gesta, s jejichž pomocí se vám snadno podaří vytvořit nádherné grafy a tabulky s více než 250 užitečnými funkcemi. Podobně jako v celém iWork balíku je i zde samozřejmostí funkce Smart Zoom, ovšem její primární význam vidím osobně spíše u Pages (i zde však potěší).

iPod s Pages iPod s Pages (2) iPod s Numbers

Keynote, nástroj pro vytváření a úpravu prezentací, se také velice vydařil. Oproti ostatním aplikacím z balíku pracuje (ovšem ze zcela pochopitelných důvodů) pouze v ladscape módu. Zajímavou funkcí je zde ale také aplikace Keynote Remote, což je externí program prodávaný v App Store za 79 eurocentů. Pomocí něj můžete bezdrátově ovládat prezentace přehrávané na zvoleném iOS zařízení či Macu.

Jak celý balík zhodnotit? Přiznám se, že na běžnou práci si jeho služby skutečně představit nedokážu. Kdybych však patřil mezi časté přednášející, rozhodně bych si pořídil alespoň Keynote a vyhnul se tak potřebě neustálého přenášení notebooku. Zbylé aplikace ocení zejména ti, kdo často pracují s dokumenty a ne vždy chtějí nebo mají možnost mít u sebe počítač. V takovém případě poslouží mobilní verze iWork jako skvělé řešení. Na každodenní práci však tento program jistě není – k tomu však nebyl ale ani navržen.

Odkazy na iTunes

Jeden komentář »

  • Petr napsal:

    Používám iWorks už od jejich uvedení v appstore a je to skvělá věc. Právě na ty prezentace je to asi nejlepší řešení, že se člověk obejde i bez notebooku. Ale psát na tom normální texty moc dobře nejde. :)

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar