Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Final Cut Pro X pod drobnohledem (3)

Vložil na 21.7.2011 – 6.00 2 komentářů

Závěrečná část recenze moderního profesionálního řešení pro střih videa, Final Cut Pro X, je právě zde. Tentokrát se podíváme na hlavní klady a zápory celé aplikace a shrneme si její základní vlastnosti a hlavní rysy.

V minulých dvou částech naší recenze (1, 2) jsme se podrobněji zaměřili na práci s aplikací jako takovou. Prošli jsme si její pořízení, ovládání, import videa, jeho editaci, doplnění efektů a výsledný export. To je průřez vším, co můžeme ve Final Cut Pro X dělat a ukázali jsme si, jak snadno a efektivně byly tyto funkce do nové verze začleněny. Nyní je čas bilancovat.

Hlavní klady

 • podpora 64bitové architektury
 • zvýšení rychlosti aplikace
 • uživatelsky přívětivé rozhraní
 • funkce Auditions pro snadný výběr správného záběru
 • magnetické přichytávání vkládaných částí klipů
 • zpracování videa na pozadí
 • přehledně umístěné nástroje

Hlavní zápory

 • není možné importovat soubory ze starších verzí Final Cut Pro
 • prozatím není podporován vstup z více kamer
 • pluginy třetích stran je nutno updatovat před použitím v nové verzi
 • pro efektivní export videa je nutný Compressor 4

Dá se říci, že klady jednoznačně převažují, alespoň z pohledu laika, který chce do rukou silnější nástroj pro střih videa, než je pouhý iMovie. Profesionálové totiž nové verzi FCP příliš na chuť nepřišli – důvodem je jednak už zmíněná nekompatibilita s předchozími verzemi Final Cut Pro a jednak vypuštění mnoha nástrojů pro profesionální editaci videa (mj. vstup z více kamer).

Mnoho z těchto vynechaných funkcí se však, na základě velkého tlaku odborné veřejnosti, do programu brzy vrátí a Apple údajně velice intenzivně na nápravě pracuje a chystá se odstraněné funkce uvést v rámci chystaných aktualizací v ještě lepší podobě než na které jsme byli zvyklí dříve. Přesto se ale nepočítá se začleněním podpory pro starší formáty projektů z dřívějších verzí Final Cut Pro. Důvodem je extrémní odlišnost návrhu aplikace i samotných souborů.

Prozatím tedy ti, kdo potřebují, mohou využívat i nadále Final Cut Pro 7, a to i paralelně na stejném stroji s Final Cut Pro X. Do budoucna však kroky Apple jasně vedou směrem, který vytýčila přepracovaná podoba FCP – k jednoduchosti, ergonomičnosti a logice. Právě tyto prvky ve spojení s vysokou mírou profesionality tvoří z Final Cut Pro X skvělou volbu.

Verdikt redakce
Nepatříte-li mezi profesionální střihače, ale rádi byste do světa střihu pronikli více než to umožňuje velice dobře zpracovaná, avšak stále omezená, aplikace iMovie, je Final Cut Pro X skvělou volbou pro vás. Za slušnou cenu dostanete skutečně kvalitní a takřka profesionální řešení.

Jestliže se však do kategorie profesionálů řadíte, pak v současné době není Final Cut Pro X tím pravým pro vás a vyplatí se počkat si na chystaný update (časový horizont nicméně Apple neuvedl), případně sáhnout po konkurenci, kde dostanete vše co potřebujete, ovšem za podstatně vyšší cenu. V rozhodování vám možná ještě pomůže souhrn otázek a odpovědí profesionálů, které vyšly na jednom z blogů NY Times.

2 komentářů »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar