Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Final Cut Pro X pod drobnohledem (2)

Vložil na 20.7.2011 – 6.00 Žádný komentář

Dnes navážeme na úvod naší recenze profesionálního střihového řešení Final Cut Pro X, které Apple nedávno slavnostně uvedl do prodeje. Podíváme se zejména na možnosti úprav videa.

V minulé části naší recenze jsme se zabývali zejména úvodem do programu Final Cut Pro X – jeho pořízením, instalací a importem videa či rozpracovaných projektů z jednoduché střihové aplikace iMovie, jež je obsažena v balíku iLife. Dnes budeme pokračovat a podíváme se na některé další noviny, které Final Cut Pro X přinesl.

Editace videa
V kostce lze říci, že Final Cut Pro X nabízí propracované, efektivní, intuitivní a velmi silné nástroje pro úpravy a střih videa. Prakticky vše se přitom provádí na tzv. timeline (časové ose), tedy v levém okně dole.

Právě zde můžeme dvojitým poklepáním na editované video zobrazit tzv. Precision Editor. Zde můžete snadno pracovat s příslušnými částmi editovaného klipu a následně je třeba vyexportovat. Stejně tak vám ale – jak jste možná zvyklí z nástrojů typu Aperture – stále zůstává zachována i původní podoba klipu, takže se k ní můžete velice snadno vrátit (stejným způsobem je řešeno také mnoho úkonů v novém Mac OS X Lion).

Final Cut Pro X - editaceVelice užitečná nová funkce, kterou si jistě brzy oblíbíte, je také Region Selection Tool. Díky ní si můžete označit klip nebo jeho část, k jejíž editaci se budete chtít později vrátit. I zde stále platí, že veškeré zásahy do stříhaného videa jsou nedestruktivní – v jakémkoliv okamžiku se můžete vrátit k předchozí verzi či přímo k originálu.

Dalším prvkem z editace, který stojí za to zmínit, jsou Auditions. Jde o novinku, kterou si oblíbí jistě mnoho uživatelů. Funguje to tak, že když umístíte do timeline nový klip přes některý, kde je zde již umístěn, dotáže se vás aplikace zda jej chcete přidat jako „Audution“. V praxi to znamená, že když například nafotíte 10 fotek stejného člověka, akce, zvířete či věci, můžete si je takto poskládat na jedno místo. Všechny se skryjí pod jednu ikonku a vy nyní můžete vybrat, s kterou z daných fotek chcete pracovat. Zajímavé ale je, že můžete postupně do videa začlenit velice snadno postupně všechny tyto fotografie či videa a zhodnotit, která z nich pasuje do zbytku klipu nejlépe.

Auditions vám tedy usnadní neustálé výměny vystřižené části klipu na timeline a můžete se pohodlně věnovat jiným věcem. Veškerá kontrola všech přidaných „Auditions“ v kontextu zbývajícího videoklipu je pak otázkou několika málo chvil.

Efekty
Když už máme video zpracované, sestříhané a všelijak možně upravené, můžeme se například rozhodnout přidat do něj nějaký pěkný efekt. Fina Cut Pro X jako profesionální nástroj samozřejmě nabízí širokou paletu nejrůznějších moderních efektů, a to na velmi vysoké úrovni.

Final Cut Pro X - efektyStandardně je k dispozici 101 efektů z dílny Apple, ovšem počítá se s tím, že bude možné zakoupit si mnoho dalších nových efektů od jiných společností nebo si vytvářet dokonce vlastní efekty.

Při aplikaci některého z efektů se vám ihned v náhledovém okně zobrazí výsledek. Můžete si tak udělat přesnou představu o tom, jak bude vypadat finální podoba videa s daným efektem či filtrem. Samozřejmě i zde je možné vše navrátit do původního stavu – zkrátka veškeré úpravy ve Final Cut Pro X jsou nedestruktivní a nedotýkají se originálu.

Kromě videoefektů ale dokáže Final Cut Pro X také velice zdařile pracovat se zvukem. Můžeme tedy vyhladit šum, přidat hudbu, ořezat špičky nebo zkrátka zvukovou stopu nejrůzněji upravit. Práce se zvukem je zkrátka stejně snadná jako úpravy videa a jde o jednu z nejsilnějších stránek nové verze aplikace.

Export
Když máme vše hotové, video sestříhané a opatřené efekty, vyladěný zvuk zbavený šumu a s příjemnou podkresovou hudbou, můžeme výsledek exportovat do finálního klipu, jež si budeme moci standardním způsobem přehrát.

Samotný Final Cut Pro X dokáže exportovat do několika základních formátů, ovšem profesionálové si rádi připlatí za nástroj Compressor 4. Jeho cena je sice vyšší ($ 49.99 USD), ale možnosti jsou obrovské. Jde vlastně o externí aplikaci doplňující Final Cut Pro X a její specializací je export do mnoha a mnoha široce podporovaných formátů, a to proprietárních i volných.

Compressor 4Dá se říci, že Final Cut Pro X je velice silný nástroj, ale pokud skutečně potřebujete patřičný výsledek a chcete si sestříhaný a upravený videoklip přehrát i mimo samotnou aplikaci, bez programu Compressor 4 se takřka neobejdete. I když tím výsledná investice narůstá, stále je cena oproti konkurenčním řešením více než příjemná.

V závěrečné části naší recenze se podíváme na klady a zápory, kritiku ze strany profesionálů a shrneme si uvedené informace.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar