Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Final Cut Pro X pod drobnohledem (1)

Vložil na 19.7.2011 – 6.00 6 komentářů

Před nedávnem uvedl Apple do prodeje novou verzi populárního řešení pro střih a úpravy videa, aplikace Final Cut Pro. Současná verze se však setkala s rozporuplými reakcemi. Pojďme se tedy na Final Cut Pro X podívat detailněji.

Final Cut Pro X je novou generací profesionálního video-editačního řešení pro úpravy a střih videonahrávek, Final Cut Pro. Používá se k širokému spektru úkolů a nechybí ani v dílnách profesionálních hollywoodských střihačů.

Apple přistoupil k současné verzi zcela novým způsobem a rozhodl se celý program koncepčně výrazně přepracovat a napsat zcela nově – od začátku a s ohledem na maximální využití současných 64bitových procesorů. Změnila se také cena – současná verze, která stojí $ 299.99 USD je o $ 700 USD levnější než předchozí verze této aplikace. Zkrátka a dobře – cenová politika Apple se mění a snaží se dostat profesionální produkty i mezi běžné uživatele.

Final Cut Pro X - splash screenVýsledkem kompletní předělávky Final Cut Pro do nového kabátu s podporou 64bitové architektury je zejména výrazné zvýšení rychlosti a svižnosti celé aplikace. Dále jsme se dočkali o mnoho uživatelsky přívětivějšího rozhraní, které je ne nepodobné aplikaci iMovie z balíku iLife. Právě iMovie, které je určeno na jednoduché zpracování videa, je chápáno jako vstupní brána pro začínající uživatele a Apple se tak snaží přiblížit ovládání nové aplikace právě začátečníkům.

Všechny tyto změny si však vyžádaly jednu podstatnou a vysokou cenu – projekty ze starších verzí nelze žádným způsobem importovat a Apple údajně ani nechystá žádný konverzní nástroj. Důvodem je výrazně odlišný formát souborů a metadat, který z principu svého návrhu nekoresponduje se zastaralou verzí předchozího Final Cut Pro 7.

I když se později dostaneme k tomu, co se vlastně oproti předchozí verzi „FCP“ změnilo, celou tuto recenzi jsem se rozhodl pojmout z pohledu člověka využívajícího iMovie a uvažujícího o přechodu na profesionální řešení v podobě právě Final Cut Pro X. Nebudeme se proto detailněji zaobírat jednotlivými profesionálními filtry, jež byly oproti předchozí verzi odstraněny, ale zaměříme se čistě na uživatelskou stránku aplikace.

Instalace
Je pouze jedna cesta jak získat Final Cut Pro X – prostřednictvím App Store. Jak už se stalo zvykem, Apple rezignuje na používání, dle Steva Jobse „zastaralých“, optických médií a vše je tedy řešeno on-line distribucí z hlavního prodejního kanálu pro Mac OS X.

Instalace je díky tomu nesmírně snadná a pohodlná, zkrátka si jen aplikaci na App Store koupíte, potvrdíte její stažení a o ostatní už se postará systém. Jakmile bude instalace dokončena, naleznete v doku příslušnou ikonku aplikace. Celkem můžete tento program nainstalovat z jedné licence až na pět počítačů s Mac OS X. Veškeré aktualizace jsou pak dostupné automaticky a pochopitelně zdarma (vyjma rozšiřujících pluginů a aplikací, které je v případě jejich potřeby nutno si dokoupit).

Systémové nároky aplikace nejsou na dnenší Macy nijak přehnané – procesor Core 2 Duo, instalovaný Snow Leopard či Lion, 2.4 GB diskového prostoru a alespoň 2 GB RAM (lépe 4 GB).

Jakmile aplikaci nainstalujete, ihned spusťte Software Update. K dispozici je totiž rovnou tzv. Content update, který FCP doplní o nejrůznější zvukové efekty a profesionální kodeky pro QuickTime.

Import z jiných aplikací
I když není možné importovat staré projekty z jiných verzí Final Cut Pro, neznamená to, že není možné importovat vůbec nic. Přinejmenším můžete velice snadno importovat například vaše rozpracované projekty právě z iMovie. Je to logický krok, protože Apple hodně stojí o to, aby uživatelé levného iMovie přešli na dražší Final Cut Pro X. Snaží se tedy připravit pro ně dostatek lákadel a usnadnit jim cestu k přechodu.

Final Cut Pro X - importDále můžete importovat z nejrůznějších zařízení vč. kamer a fotoaparátů (dokonce i z iSight kamery ve vašem Macu). Vše funguje tak, že si vyberete příslušný klip na daném zařízení a zvolíte si buď celý záznam nebo jeho vybranou část pro import a následnou editaci. Takové pohodlí a tak efektivní práci jsme dosud mohli nalézt jen v některých o poznání dražších aplikacích od Adobe.

Možnosti importu jsou velice pestré a rozsáhlé. Dokonce můžete za pomoci Final Cut Pro X vytvářet optimalizovaná videa dle předem daných nastavení. V nich pak standardní cestou upravujete to, co potřebujete – barvu, efekty, zvuky, pořadí scén atd.

Zajímavou funkcí jsou také Smart Collections. V praxi to funguje tak, že vytvoříte „složku“ s jednotlivými projekty a necháte program příslušná videa zanalyzovat. Automaticky je pak naleznete roztříděné do složek – například People či Nature. Vše samozřejmě můžete ručně měnit a přesunovat.

Rozhraní a ovládání
I když nový Final Cut Pro X vypadá spíše jako iMovie, díky magnetickému přichytávání přesouvaných částí klipů i díky mnoha dalším funkcím má viditelně o mnoho více síly a možností nežli standardní stříhací software z balíku iLife.

Pracovní plocha je rozdělena do několika oken. Ta můžete různě zvětšovat či zmenšovat dle libosti. Není ale možné je například oddělit a pracovat v nich samostatně. Někteří uživatelé to vnímají jako nevýhodu, osobně však mám spíše opačný pocit. Například práce s Adobe Photoshop v jeho Macové verzi mi díky nejednolitému prostředí přijde zbytečně nepřehledná. Zřejmě je to do velké míry otázka zvyku a osobních preferencí.

Čemu jsem ale skutečně propadl je magnetické přichytávání. Tato skvěle navržená a přitom v principu naprosto banální a jednoduchá funkce vám ušetří hodně nervů a zároveň zjednoduší práci. Veškeré přesuny jednotlivých vystříhaných scén mezi sebou jsou díky tomu o poznání snazší.

Final Cut Pro X - rozhraní

Zajímavé také je, že i když následně přesouváte hlavní klip, každý další, jež byl za něj přidán, je posouván s ním a jsou zachovány relativní závislosti a vazby mezi nimi. Stejně tak je ale snadné příslušnou část „vytrhnout“ a oddělit z obou stran. Zkrátka ergonomie jak má být.

Tolik k prvnímu pohledu na Final Cut Pro X. V další části recenze se podíváme zejména na možnosti editace videa.

6 komentářů »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar