Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Final Cut Pro X je venku

Vložil na 22.6.2011 – 12.00 Žádný komentář

Nedávno avizovaná nová verze populární střihačské dílny Final Cut Pro byla včera společností Apple oficiálně uvolněna do distribuce. Podívejme se na některé novinky, jež přináší.

K představení nové verze komplexního střihačského řešení Final Cut Pro X došlo na akci NAB v Las Vegas a zdá se, že si Apple s novou verzí skutečně vyhrál a verze „X“ by měla být, dle slov jeho představitelů, stejně revoluční a přelomová jako ta v roce 1999.

Celá aplikace doznala výrazných změn a byla kompletně přepracována. Uživatelské prostředí je nyní o mnoho jednodušší, ergonomičtější a logičtější, příčemž výsledek se silně podobá střihové aplikaci iMovie, jen je zkrátka doplněn o mnoho a mnoho dalších užitečných funkcí.

Final Cut Pro X je plně 64bitová aplikace s podporou technologie Grand Central Dispath, díky níž je možno využít plnohodnotně všechna jádra ve vašem počítači. Novinkou je také možnost renderování na pozadí, kdy některá jádra obsluhují renderování a zbylá střih.

Nechybí také podpora nejmodernějších trendů a technologií, na něž jsme si mohli zvyknout z posledních verzí iMovie nebo Aperture. Ať už je to práce s metainformacemi nebo například magnetické přichytávání vkládaných částí videa.

Final Cut Pro X - ukázkaZajímavostí je, že již nyní Apple uvedl řadu dalších novinek, které budou postupně k dispozici formou updatů či prostřednictvím App Store jako doplňkové aplikace. Prozatím jsme se spolu s Final Cut Pro X dočkali také uvedení nové verze rozšiřujících nástrojů Compressor a Motion, které posouvají možnosti Final Cutu ještě o něco dále.

Plnohodnotnou funkčnost však nový Final Cut získá až v systému Mac OS X Lion, který nabídne řadu nových funkcí a právě Final Cut Pro X s nimi dokáže využít svůj vlastní potenciál mnohem lépe nežli v prostředí Snow Leopard. I pro něj však v nejbližších dnech vyjde aktualizace s označením 10.6.8, která alespoň některé prvky systému lépe přizpůsobí efektivnímu chování aplikace.

Doplňme, že Final Cut Pro X je k dispozici prostřednictvím App Store za cenu € 239.99 EUR (tedy asi 5,800 Kč). Pokusíme se vám v brzké době přinést kompletní recenzi aplikace.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar