Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Co přinese iOS 5 (4)

Vložil na 10.6.2011 – 12.00 7 komentářů

V poslední části našeho miniseriálu o chystaném novém operačním systému iOS 5 se podíváme na další jeho významné funkce a novinky, které jistě oceníte.

V předchozích dnech tohoto týdne jsme se podívali na nejvýznamnější novinky, k jejichž představení spolu s oznámením iOS 5 došlo v pondělí v rámci keynote Steva Jobse na letošním ročníku vývojářské konference WWDC 2011. Několik dalších zajímavých novinek jsem však dosud přehlíželi a je proto na čase tento nešvar napravit v poslední části našeho miniseriálu.

PCfree - iOS 5I když iOS 5 přijde až na podzim letošního roku a přinese mnohem více nových funkcí a vylepšení, než si můžeme na stránkách AppZone.cz vůbec představit, alespoň několik dalších užitečných funkcí si jistě zaslouží být zmíněno.

V prvé řadě nás čeká výrazné vylepšení oblíbeného webového prohlížeče Safari, který je asi nejpropracovanějším mobilním webovým prohlížečem vůbec (i když názory na tuto věc se značně různí a vyvolávají ostré spory mezi příznivci jednotlivých platforem).

Apple představil, kromě dalších vylepšení prohlížeče, užitečnou funkci Reading List, což je vlastně seznam vašich oblíbených stránek. Zkrátka si sem uložíte odkazy na zajímavé stránky k pozdějšímu přečtení. Tento seznam pochopitelně můžete sdílet mezi dalšími iOS zařízeními prostřednictvím nové služby iCloud.

Skvělou vlastností je také možnost bezdrátové aktualizace i synchronizace s iTunes prostřednictvím wifi či bluetooth. Už tedy žádné propojování kabelem s počítačem. Toto byla očekávaná a velice žádaná funkce, v jejíž zařazení mnozí doufali. Je dobré, že Apple nezklamal.

Calendar - iOS 5Novinek se dočkáme i v Mailu, kde nově bude možné například formátovat text nebo priorizovat zprávy, respektive přiřazovat jim různé tagy. Podobně se změní i Kalendář, kde se kromě fungujícího landscape režimu dočkáme mnohem ergonomičtější práce i pohodlného sdílení kalendáře prostřednictvím služby iCloud.

Uživatelé tabletů iPad se pak mohou těšit také na multidoteková gesta. O to budou sice uživatelé iPhone ochuzeni, avšak není pravděpodobné, že by na malém prostoru telefonu bylo možné efektivně takovou funkci využít.

Novinek bude ještě celá řada, ale počkejte si – již na podzim letošního roku na vás čeká uvedení iOS 5.

7 komentářů »

 • Luděk Věneček napsal:

  A doufejme, že s iOS 5 se dočkáme i nového iPhone.

 • redakce napsal:

  Je to velmi pravděpodobné. Otázkou zůstává jeho kódové označení, zda to bude 4S nebo 5. Zatím se spíše zdá pravděpodobná první varianta. Ať tak nebo onak, iOS 5 je de facto hotový, včetně české lokalizace. Čeká se jen na spuštění iCloud a následné uvedení nového iPhone.

 • Luděk Věneček napsal:

  Přesně tak, už se těším, až ho vyměním za svůj 3gS, který musím mít z důvodu koupě ve Švýcarsku, kde jsem nějaký čas žil, jailbreaknutý. Po koupi nového iPhone, už nechci slovo Jailbreak nikdy slyšet :D.

 • Luděk Věneček napsal:

  Máte nějakou zkušenost s výměnou hard disku u Macbooku Pro? Ať už se jedná o SSD disk či jen obyčejný, ale za to z větší kapacitou a řekněme i vyrovnávací pamětí, typy na koupi, doporučení a čemu se naopak vyhnout a tak?

  • redakce napsal:

   Osobně mám zkušenost s dvěma záručními výměnami HDD v novém MCBP, přičemž druhý disk mi odešel již po čtyřech dnech od výměny. :)

   Kolega si ale měnil HDD v MCB za obyčejný a vše zcela bez problémů. Zvolil vyšší kapacitu a otáčky. Jednoznačné doporučení směřuje na značku Western Digital, osobně pak odrazuji od značek Hitachi nebo Toshiba, kterými Apple standardně vybavuje nové MCBP.

 • Luděk Věneček napsal:

  Vyššími otáčkámi? Hm, o jaký Mac se jednalo, myslím tedy 13, 15, 17? Protože já mám 13 2.4 GHz 4GB a nepřijde mi jako dobrý nápad dávat sem namísto 5400 otáček, 7200. Ať už z důvodu přehřívání, či hlučnosti. Ale právě přemýšlím nad vyšší kapacitou než právě těch 250 GB, ale rád bych i malinko zrychlil v rámci možností. SSD disk sám o sobě nepřipadá v úvahu vzhledem k ceně, pak tedy obyčejný HD či hybrid. A nebo SSD disk, řekněme 128 GB v kombinaci se současným HD na místo mechaniky, ale do toho se mi také moc nechce. A teď babo raď :).

  • redakce napsal:

   Kolega nasadil právě 7200 ot. a je spokojený, na spotřebu ani zahřívání to nemá zásadní vliv (což je ale jistě i volbou kvalitního disku), ale práce je údajně pohodlnější. Osobně jsem s 5400 ot. spokojen. Jednalo se o MB 13″.

   Pokud Vám nevyhovuje rychlost a SSD je z cenových důvodů nedostupný, osobně bych zvážil přeci jen tuto variantu. Kombinace obyč. disku s SSD namísto mechaniky je určitě také řešením, ale záleží, jak jste zvyklý využívat právě mechaniku. Osobně bych v takovém případě zvolil spíše rychlejší otáčky.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar