Úvodní stránka » Novinky, Vybíráme

Co přináší WWDC 2011?

Vložil na 7.6.2011 – 6.00 6 komentářů

WWDC 2011 je jednou z nejsledovanějších softwarových konferencí současnosti. Společnost Apple, která ji organizuje, na ní včera vpodvečer našeho času představila několik zajímavých novinek ústy svého ředitele Steva Jobse. Pojďme se na ně podívat.

V první řadě na WWDC 2011 zaznělo několik informací o Mac OS X Lion, tedy verzi 10.7 populárního operačního systému z dílny Apple. Konkrétně jsme se dozvěděli, že nová verze systému bude k dispozici v průběhu července (předběžně se tak potvrzuje datum 10. července, které odpovídá i verzi systému) a bude k dispozici prostřednictvím App Store.

Právě touto formou bude možné si nový Mac OS X Lion objednat, a to již za cenu $ 29.99 USD, tedy cca 500 Kč. Samozřejmě budou k dispozici také instalační média, která si budete moci zakoupit standardním způsobem.

Dozvěděli jsme se o mnoha zajímavých funkcích ze standardní výbavy Mac OS X 10.7, na které se můžeme těšit. Nechybí mezi nimi diskutované Resume či Launchpad, ale ani vyladění již starších a osvědčených funkcí, stejně jako důležitých aplikací (výrazných inovací se dočká například Mail.app).

Dále bylo na programu představení iOS 5, kde se dočkáme například výrazných změn v Safari, ale také předělání systému notifikací – což je dost kritizovná oblast, na níž upozorňuje mnoho uživatelů konkurenčních platforem jako na nedoladěnou. Nově bude k dispozici plnohodnotné centrum notifikací. Nová verze iOS bude k dispozici již v průběhu letošního podzimu.

Představena byla také služba iCloud, která bude zastřešovat cloudová řešení značky Apple. K dispozici bude dočasně zdarma a částečně se bude překývat, respektive pokryje některé funkce, se službou MobileMe, jež by výhledově měla přestat existovat. Podrobněji se této službě budeme ještě v budoucnu věnovat.

WWDC 2011 začalo rozhodně zajímavě a nezbývá než doufat, že avizované novinky budou pro uživatele zajímavé. Tolik k jejich stručnému představení, postupně se jimi budeme na stránkách AppZone.cz zabývat více.

6 komentářů »

 • Luděk Věneček napsal:

  Tedy, jak mám Appzone rád a nedám na vás dopustit, tak tohle jste tedy … projeli :).
  Apple událost, mnoho novinek jak iOS 5, OSX Lion, tak iCloud a vzešel vám z toho jen tento odstaveček?
  Navíc, myslím, že služba MobileMe jako taková již existovat nebude, nahradí právě zmiňovaný iCloud. A k OS X Lion, ten by měl být právě dostupný jen přes AppStore, již ne na DVD či Flash Disku. Aspoň tak jsem pochopil.

 • redakce napsal:

  Děkujeme za reakci, pevně ale věříme, že jsme to úplně neprojeli. ;-) Novinkami z WWDC 2011 se budeme postupně zabývat více, smyslem tohoto článku bylo pouze rychlé informování o novinkách tak jak byly včera večer našeho času představeny.

  Pokud jde o distribuci Mac OS X Lion, měl by být nadále k dispozici na instalačních médiích, ovšem také s možností zakoupení přes App Store (podobně jako například Aperture či mnoho dalšího software). Právě App Store by se měl stát primárním distribučním kanálem software pro Mac, ale prozatím nedojde ke zrušení standardních cest distribuce operačních systémů.

  • Luděk Věneček napsal:

   Tak v porovnání s ostatními konkurenčními Aplle servery, zdá se, že WWDC 2011 šla opravdu mimo vás. Což mi přijde škoda, jelikož, kdyby jste poskytli též on-line reportáž, rád bych sledoval právě váš AppZone ;).
   Co se týče OS X Lion a instalačních medií, beru tedy zpět.

   • redakce napsal:

    On-line reportáž je důležitá, bohužel aktuálně nám to nedovolily technické podmínky. Snažíme se, aby příště bylo možné on-line přenos zrealizovat jak textovou, tak i video formou. Doufáme, že se na nás pak rád podíváte. ;)

 • Luděk Věneček napsal:

  Jen ještě, jste si jistý informací o instalačním mediu OS X Lion? Protože má být přeci nabízený jako „upgrade“ z OS X Snow Leopard . . .?

  • redakce napsal:

   Podle informací ze zahraničních serverů i přímo z WWDC by měly být skutečně k dispozici i instalační média (vše nakonec ale uvidíme až v červenci). Pro upgrade postačí aktualizovat z App Store, ovšem samostatný systém bude k dispozici také na instalačních médiích dostupných prostřednictvím fyzických obchodů (předpokládá se, že v ČR bude opět dostupnost ze začátku horší).

   Ale jak říkám – vše uvidíme v červenci. Budeme se snažit přinášet veškeré nové informace, které prosáknou jak z WWDC, tak i z dalších míst.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar