Úvodní stránka » Novinky, Vybíráme

Apple patentoval kapacitní displej

Vložil na 28.6.2011 – 6.00 Žádný komentář

Applu se podařil husarský kousek na poli technologických patentů. Získal totiž patent na ovládání kapacitního displeje, který je součástí každého moderního smartphone.

O získání patentu Apple usiloval již od roku 2007, ovšem nyní se jeho snaha dočkala příznivého výsledku a patent na kapacitní displej, kterým je vybaven každý moderní smartphone nebo tablet, mu byl soudně přiznán.

Snahy o patentování kapacitních displejů se u Apple objevili již s příchodem první generace přelomového iPhone. Již tehdy Apple správně odhadl potenciál, který se v této oblasti skrývá. Dnes jsou podobnou technologií vybaveny takřka všechny konkurenční přístroje, takže pro Apple může uplatnění tohoto patentu znamenat doslova zlatý důl.

Florian Mueller, přední odborník na oblast duševního vlastnictví, se k celé věci vyjádřil: „Jde o zcela zásadní patent pro klíčový prvek ovládání. Nedovedu si bez něj představit žádný konkurenceschopný smartphone.“

Patent se vztahuje na celé spektrum mobilních zařízení – stačí, aby pro své ovládání využívala gesta na kapacitních displejích. Cokoliv podobného iPhone, iPad nebo iPod Touch se tedy může velice rychle stát trnem v oku právníků Apple.

Nyní se tedy očekává, že se Apple bude snažit od konkurence inkasovat licenční poplatky za využití svého patentu. Mohl by se sice domáhat i stažení konkurenčních výrobků z prodeje, ovšem takový scénář je silně nepravděpodobný a pro Apple ekonomicky nepříliš výhodný. Licencování patentů je běžnou praxí a je očekávané, že tomu tak bude i v tomto případě.

Jedinou šancí konkurence tedy je snaha o zneplatnění nově přiznaného patentu a lze proto očekávat velice ostré soudní spory. Zda však bude jejich snaha úspěšná, to je prozatím těžké odhadnout. Jisté však je, že Apple bude mít rozhodně v těchto situacích výraznou převahu.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar