Úvodní stránka » Software, Tip redakce

Pulse Lite – změřte si svůj puls

Vložil na 12.5.2011 – 6.00 Žádný komentář

Že je pro iPhone a iOS zařízení obecně velice zajímavým segmentem medicína, o tom dnes snad nikdo ze zkušenějších uživatelů ani nepochybuje. Dnes si představíme jednu aplikaci, která se tohoto oboru dotýká, avšak je určena laikům.

Zaujalo mne množství aplikací, které nabízejí měření tepu, tlaku a kdo ví čeho ještě. Vše pouze za použití iPhone a jeho standardní výbavy. Samozřejmě, že tyto aplikace zdaleka nedosahují přesnosti profesionálních lékařských přístrojů a vesměs lze brát jejich výsledky jako – v lěpším případě – orientační.

I tak ale některé aplikace rozsahem a typem svých funkcí zaujmou a když jsem zjistil, že některé z nich dosahují (alespoň u mne) v daném okamžiku zhruba stejných hodnot jako skutečné lékařské přístroje, rozhodl jsem se jeden takový představit.

Chtěl bych vás dnes upozornit na aplikaci Pulse Lite, která měří srdeční tep – a to hned dvěma způsoby. Můžete se změřit buď vizuálně prostřednictvím kamery nebo akusticky díky mikrofonu. V mých testech se výsledky obou měření shodovaly.

Pulse LiteV obou případech je postup stejný. Nejprve provedete kalibraci, kde je vaším cílem nastavení iPhone tak, abyste našli místo, kde se objevují pravidelné impulzy. Poté provedete dvacetisekundové měření a následně dojde k automatickému ukončení a v případě plné verze máte možnost uložení a statistického sledování výsledku. Osobně však používám pouze Lite verzi, která kvalitativně i funkcemi zcela dostačuje a investici do plné verze považuji za zbytečnou.

Jednotlivé metody měření jsou prosté. V případě vizuální přiložíte prst na kameru a vyvíjíte mírný stabilní tlak. iPhone pak dokáže vyhodnocovat změny v intenzitě dle krevního tepu. Pokud se rozhodnete pro akustické měření, přiložíte iPhone mikrofonem k srdci nebo zápěstí a citlivý mikrofon zabudovaný v iPhone zaznamená patřičné pulzy.

I když nejde o nijak komplexní aplikaci, měření tepu prostřednictvím iPhone může být zajímavé a někdy užitečné. Připomeňme, že běžný tlak by měl být cca mezi 60-70 u dospělého člověka.

Hodnocení - 3 body

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar