Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Office balíky pro Mac (2/6) – iWork ’09

Vložil na 24.5.2011 – 12.00 Žádný komentář

V minulé části našeho seriálu věnovaného srovnání nejrozšířenějších kancelářských balíků pro Mac OS X jsme se podívali na MS Office for Mac 2011. Dnes se zaměříme na balík z produkce Apple s názvem iWork.

Hned na úvod se sluší říci, že verze, kterou budeme hodnotit, je iWork ’09. Jde totiž v současnosti o poslední aktuální verzi, i když se v brzké době očekává uvedení verze iWork ’11. Než se tak ale stane, budeme se muset spokojit s dva roky starým konkurentem moderních MS Office for Mac.

Je však záhodno říci, že iWork ’09 ve srovnání s MS Office for Mac 2011 rozhodně obstojí a jde o silného konkurenta. Ať už hodnotíme programovou vybavenost balíku jako celku, tak i když se podíváme na podporu datových formátů, ergonomicky navržené ovládání a mnoho dalších vlastností.

Nicméně srovnání jednotlivých balíků si necháme až na poslední část našeho seriálu, prozatím se tedy zaměřme na samotné představení Appel iWork ’09.

Jak už u Apple produktů bývá zvykem, jejich jednoduché pojmenování zcela vystihuje jejich účel. V tomto balíku se setkáme celkem se třemi aplikacemi – Keynote, Numbers a Pages.

První uvedený – Keynote – je skvělým pomocníkem pro tvorbu efektních prezentací. Již ve výchozí instalaci obsahuje celou řadu moderních a skutečně poutavých témat, s nimiž můžete dále pracovat. Ovládání i návrh aplikace jsou velice intuitivní a kdybych měl tedy opět použít srovnání s MS Office for Mac 2011 – vyjde to na stejno. PowerPoint nemá oproti Keynote co nabídnout, přestože se jedná o dva roky novější aplikaci. Dokonce si myslím, že s ohledem na pestrost barevných témat a možnosti návrhu prezentace, Keynote jasně vítězí.

Keynote - screenshotDále zde máme Numbers. Jak už název napovídá a moudrý čtenář rychle pochopí, jde o tabulkový procesor. Tedy jakousi obdobu Excelu či Calcu z OpenOffice.org. Můžeme volit z mnoha různých témat, využívat grafické návrhy tabulek, grafy i matematické funkce. Přiznám se, že prostředí Numbers mne příliš neuchvátilo a oproti konkurentům má méně možností a nepříliš dobře zpracované ovládání. Zde je ještě hodně co dohánět, avšak věřím, že s novou verzí iWork se dočkáme výrazného posunu vpřed.

Numbers - screenshotPosledním z trojice aplikací je textový editor Pages. Stejně jako v předchozích případech je i zde k dispozici celá řada šablon. Bohužel, normy i zvyky při psaní nejrůznějších dokumentů se v USA od ČR docela výrazně odlišují, takže po mnoha z dostupných šablon zřejmě nesáhnete (pokud tedy nekomunikujete písemnou formou s USA). Můžete se ale každopádně v mnohém inspirovat a šablony si upravit. Samotné prostředí Pages na mne působí trochu chudým dojmem, avšak z hlediska jednoduché práce s formátovaným textem je více než dostatečné.

Pages - screenshotCelý balík iWork ’09 nabízí levnou – a přitom zcela dostačující – alternativu k řešení od Microsoftu. Obsahuje klíčové aplikace, které dokáží pohodlně pracovat s proprietárními textovými formáty a nabízí celou řadu šablon a vzhledů, které můžete adoptovat pro své dokumenty. Pořizovací cena balíku je cca 1500 Kč, což za nabízené služby rozhodně není moc.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar