Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Office balíky pro Mac (1/6) – MS Office

Vložil na 11.5.2011 – 12.00 Žádný komentář

V tomto novém miniseriálu o kancelářských balících pro platformu Mac OS X si představíme pět nejrozšířenějších řešení pro kancelářskou práci a srovnáme jejich výhody i nevýhody. Jako první nás čeká kancelářský balík MS Office.

Aktuální verze kancelářského balíku od Microsoftu nese označení MS Office for Mac 2011 a je zároveň jediným ryze komerčním produktem, který si v našem srovnání představíme.

MS Office se stalo synonymem kvalitního balíku pro kancelářskou práci. Ať chceme či ne, z prostředí MS Office vzešla první inspirace pro open-source řešení typu OpenOffice.org a jeho klonů. I když úroveň MS Office v době prvopočátků open-source řešení byla výrazně nižší a vyznačovala se zejména ignorováním standardů a norem ISO, dnes je situace o poznání jiná.

Součástmi balíku jsou programy Word, Excel, PowerPoint a Outlook. První zmiňovaný slouží jako textový editor, druhý je tabulkový procesor, pomocí PowerPointu můžete vytvářet působivé prezentace a Outlook slouží jako e-mailový klient a organizér.

Kvalita MS Word je velmi vysoká a v prostředí Mac OS X si nyní můžeme vychutnat pohodlí menu Ribbon (patentovaná technologie Microsoftu zobrazující lištu karet namísto jednoduchého menu). Samozřejmostí je možnost exportu do PDF, práce s XML soubory a zpětná kompatibilita s předchozími formáty MS Word i stařičkého balíku MS Works, stejně jako nejrůznějších dalších textových editorů třetích stran.

MS Office for Mac 2011 - WordPodobně i kvalita MS Excel, který je dodnes považován i ryzími odpůrci Microsoftu za jejich nejlepší počin, jež nebyl dosud překonán žádnou open-source alternativou, je mimořádně vysoká. Samozřejmostí je opět plná kompatibilita s předchozími formáty i export do PDF. Navíc zde můžeme pracovat s mnoha typy grafů, matematických i statistických funkcí, programovat makra i plnohodnotné aplikace prostřednictvím VisualBasic Scriptu aj. Ve standardní tabulce navíc máme k dispozici 1.048.576 řádků, což oproti někdejším 65.000 výrazně usnadňuje práci s nejrůznějšími automatizovanými skripty, jimž je nyní možné poskytnout nepoměrně větší prostor.

MS Office for Mac 2011 - ExcelNesmíme opomenout ani zmíněný PowerPoint. Jeho prostřednictvím můžeme vytvářet působivé prezentace s nejrůznějšími efekty. Kvalita je ovšem, dle mého soudu, plně srovnatelná s jinými řešeními v podobě open-source balíků, které si představíme v dalších částech seriálu.

Oproti tomu pro MS Outlook nevidím v současné době praktické využití. Na platformě Mac OS X je standardně k dispozici několik nástrojů, které mnohem efektivnějším a lepším způsobem umožňují práci s e-maily, poznámkami i kalendářem. Indexování zpráv v Outlooku také v žádném případě nemůže konkurovat indexování v Mail.app. Význam Outlooku tedy vnímám jako nulový.

Tolik k představení jednotlivých složek balíku MS Office for Mac 2011. Měl-li bych zmínit výhody, je to samozřejmě plná kompatibilita s celým IT světem a neskutečně silné možnosti Excelu, které však ocení jen úzká skupina uživatelů. Na řadu tedy přichází zejména nevýhody…

Tou největší je asi cena, protože nejde o komunitní balík, ale o komerční řešení Microsoftu. Jeho konečná cena se pohybuje kolem 4.500 Kč vč. DPH. Další významnou nevýhodou je zde také absence české lokalizace – k dispozici je tedy pouze v angličtině, i když alespoň český slovník pro kontrolu pravopisu je samozřejmou součástí.

Zvážíte-li výhody i nevýhody tohoto komerčního řešení, v případě domácího uživatele se nejspíše rozhodnete pro jiný balík. Z korporátního hlediska však význam jistě má – zvláště pak, pokud část firmy pracuje s MS Windows a část s Mac OS X. I když kompatibilita s formáty Microsoftu je dnes již samozřejmostí i u komunitních balíků, vždy je lepší a přesnější zobrazení v originální aplikaci daného výrobce.

V příští části se společně podíváme na balík iWork z dílny společnosti Apple.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar