Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Dynavix – Liška na silnici

Vložil na 18.5.2011 – 6.00 Jeden komentář

Počátkem letošního roku se na AppStore objevila nová GPS navigace pro automobily. Zajímavé na ní je to, že jde o první ryze českou navigaci pro iOS zařízení. Pojďme se jí podívat na zoubek.

Možná jste, stejně jako já, o Dynavixu neslyšeli až do doby, než se objevil na AppStore. To ale neznamená, že se jedná o novou společnost – na trhu s navigacemi působí již od roku 2003. S ohledem na vysoce konkurenční prostředí zde však dominují spíše jiné značky, které má asi každý se standalone autonavigacemi spojené – TomTom a Garmin.

Zřejmě i proto se v Dynavixu rozhodli své navigační řešení migrovat na platformu iOS a zpřístupnit ho tak uživatelům jablečných telefonů. A nutno říci, že výsledek je opravdu mimořádný.

Dynavix (1)V následujících týdnech se podíváme na více navigačních řešení pro iPhone, ovšem Dynavix rozhodně patří mezi ty zdařilejší. Narozdíl od řady jiných totiž disponuje velice dobrou a aktuální databází popisných čísel, s čímž má třeba iOS verze navigace od TomTom velký problém.

Neméně zajímavou vlastností je také originální hlas Pavla Lišky, kterým je namluvena spousta velice originálních hlášek. Nemusíte tak poslouchat jen suchopárné „za 200 metrů odbočte doleva“, ale vychutnáte si řadu vtipných komentářů (zvláště pak, když navigaci „neposlechnete“). Na druhou stranu – originální hlas Pavla Lišky rozhodně nemusí sedět každému. I na to však tvůrci mysleli a k dispozici je tedy i alternativní „normální“ příjemný ženský hlas.

Mezi dnes již naprostý standard patří funkce upozorňování na měřné úseky. I to tedy Dynavix pro iPhone zahrnuje, stejně jako různé metody plánování cesty (například Chytrá trasa, využívající reálné zkušenosti řidičů spolu s výpočty na mapách) nebo vyhledávání důležitých míst v okolí (benzínové pumpy, nákupní centra apod.). Navíc Dynavix jako jediný obsahuje upozorňování na riziková místa, což se rozhodně může nejednou hodit.

Celé prostředí navigace Dynavix je velice přehledné a intuitivní, stejně jako samotná navigace na silnici. Poměrně snadno si tedy zvyknete na jednoduché ovládání a nebudete muset složitě bádat co a kde nastavit.

Dynavix (2)Přejděme ale k samotnému navigování. Na léto pro vás chystáme srovnání jednotlivých navigací ve velkém evropské testu, je tedy možné, že i na Dynavix, od kterého jako jediného máme v současnosti k dispozici pouze verzi s obsahem map pro Českou republiku, se alespoň ještě letmo podíváme. Prozatím tedy alespoň stručně a v krátkosti.

Během několikatýdenního používání navigace jsme v Praze narazili asi na tři drobné problémy, které však nijak nevybočují z normálu a chování ostatních navigací. Nejprve se nám na Praze 3 stalo, že navigace směřovala do jednosměrky, později zase neukázala odbočku a nakonec dle poměrně nejasných pravidel upozorňovala na měřené úseky na místech, kde nejsou a na nichž předtím ani potom znovu měření nehlásila.

Nad tím se však dají přimhouřit oči, zvláště pak totiž proto, že dle četných uživatelských reakcí vývojářský tým skutečně uživatelům naslouchá a snaží se aplikaci i aktuálnost map neustále vylepšovat. Z tohoto důvodu mohu Dynavix pro Českou republiku jednoznačně doporučit.

Neměli jsme bohužel možnost otestovat chování navigace mimo ČR a zřejmě proto nebudeme moci Dynavix ani zařadit do srovnání s jinými konkurenty (již nyní testujeme Navigon a TomTom), které vám postupně představíme a následně si porovnáme jejich chování při cestě Evropskými městy.

Stránky projektu

Hodnocení - 4 body

Jeden komentář »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar