Úvodní stránka » Novinky, Tip redakce

Apple odstraní MacDefender

Vložil na 26.5.2011 – 6.00 Žádný komentář

Možná jste v poslední době slyšeli o tzv. MacDefenderu. Jde o malware, který se snaží přimět uživatele k zaplacení za údajný anitivir. Apple nyní chystá update, který si s ním poradí.

Poměrně šikovný a na první pohled dobře zpracovaný malware MacDefender se objevil celkem nedávno. Uživatel si jej snadno stáhne, aniž by o čemkoliv věděl. Poté se sám nainstaluje (některé z mnoha variant ani nepotřebují pro instalaci potvrzení heslem administrátora!) a při vhodné příležitosti oznámí uživateli, že byl jeho počítač infikován nebezpečným virem.

Šokovaný uživatel je poté odkázán na oficiálně vypadající stránky, kde je k dispozici levný „antivir“. S jeho pomocí, jak webové stránky tvrdí, škodlivý virus snadno odstraníte.

Realita je však jiná – v počítači žádný virus není, uživatel pouze stáhl podařený malware, který jej nasměruje na stránky se zbytečným produktem. Po jeho zakoupení nejenže uživatel přijde o své peníze kvůli aplikaci, kterou nepotřebuje, ale díky nezabezpečené platební bráně také zpřístupní svá data o platební kartě útočníkům. Důsledky si jistě dokážete domyslet.

I když reálná úspěšnost MacDefenderu není vysoká, stále nějaká je a Apple se rozhodl rychle k celé věci postavit čelem. V nejbližších dnech proto můžeme čekat důležitý update, který by měl ze systémů odstranit veškeré dosud známé varianty MacDefenderu.

Nezbývá než podotknout, že zdravý rozum a zachování bezpečnostních návyků při práci s počítačem, je základem používání každého moderního operačního systému. I když dosud nebyl navržen skutečně funkční virus pro unixové systémy, kam Mac OS X spadá, neznamená to, že rizika neexistují. Důležité je proto zachovat chladnou hlavu a odstup.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar