Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Užitečné aplikace pro Mac (1)

Vložil na 4.4.2011 – 6.00 Jeden komentář

Ať už patříte mezi zkušené uživatele nebo jste na Mac OS X přesedlali teprve nedávno, určitě máte několik svých oblíbených aplikací. V našem novém seriálu se pokusíme probrat těmi nejzajímavějšími a nejčastěji využívanými. Na své si postupně přijdou úplně všichni – programátoři, grafici, hráči i manažeři.

Nyní už ale k jednotlivým aplikacím, které jsme si pro první vydání přehledu nachystali.

Adium

stránka projektu: http://www.adium.im/

Adium je skvělý IM klient, který si perfektně poradí s ohromným množstvím komunikačních protokolů. Samozřejmostí je zde podpora ICQ, Jabber, MSN, AOL, ale i IRC. Zvládá toho však i mnohem více. Veškerá komunikace navíc může být šifrována, což zajistí její vyšší bezpečnost.

Výhodou projektu Adium je, kromě skvělé ceny (zdarma) také jeho vynikající intuitivnost a snadné ovládání. Potřebujete-li tedy skutečně silného IM klienta, který si poradí s různými protokoly a zvládne to opravdu na jedničku, Adium je jasným favoritem.

VLC

stránka projektu: http://www.videolan.org/vlc/download-macosx.html

Multimediální přehrávač VLC asi není třeba dlouze představovat. Své příznivce si získal na všech běžně rozšířených platformách – MS Windows, GNU/Linux a právě i Mac OS X. I když si jej na iPhone již nenainstalujete (Apple jej z nabídky odstranil kvůli licenčním kolizím s pravidly AppleStore), na Mac OS X si jej můžete pohodlně stáhnout a plně využívat jeho skvělých služeb.

Nespornou předností VLC je lepší práce s titulky nežli je tomu u výchozího QuickTime Playeru. Stranou však nesmíme nechat ani plnou lokalizaci do češtiny. Zkrátka, ideální pomocník a ještě k tomu zdarma.

Things

stránka project: http://store.apple.com/us/product/TW280LL/A

Na závěr dnešního výběru jsem zvolil jednu placenou aplikaci, kterou ocení všichni, kdo mají rádi svůj čas pod kontrolou. Ano, řeč je o legendárním programu Things, který skvěle pokrývá moderní trendy v oblasti GTD. O Things si ještě budeme v budoucnu povídat mnohem podrobněji, pro dnešní shrnutí však nastíním, že se jedná o velmi pokročilou formu „todo listu“ s plánováním kontextů jednotlivých úkolů a jejich významu.

Můžete si tak definovat prioritu jednotlivých úkolů, kde se jim chcete věnovat (například oddělený seznam pro práci a domov apod.) a přibližně určit očekávaný čas, který plněním úkolu strávíte. To všechno vám dá mnohem větší prostor pro time management a získání volného času a klidných nervů.

Things nejsou nejlevnější záležitostí, ovšem za vynaložené peníze rozhodně stojí. V současnosti se jedná asi o jednu ze dvou nejlépe navržených aplikací pro GTD. Ve spojení s klientem pro iPhone pak představuje jasnou jedničku. Pořizovací cena verze pro Mac OS X je 39.99 EUR (cca 1.000 Kč) a dá se pořídit prostřednictvím Apple App Store.

Máte-li tip na nějakou zajímavou aplikaci, kterou rádi používáte, napište nám o ní do komentářů. Určitě se o ní zmíníme v některém z příštích vydání seriálu Užitečné aplikace pro Mac.

Jeden komentář »

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar