Úvodní stránka » Knihy, Vybíráme

Recenze: The Mac Hacker’s Handbook

Vložil na 12.4.2011 – 12.00 Žádný komentář

Stále častěji se mluví o bezpečnosti, bezpečnostních problémech, chybách v software, kritických dírách v zabezpečení, které mohou ohrozit vaše data a nejrůznějších dalších věcech souvisejících s bezpečností. Dnes se podíváme na jednu knihu, která se věnuje problematice bezpečnosti u systému Mac OS X.

V posledních letech bylo v operačním systému Mac OS X nalezeno mnoho bezpečnostních chyb, z nichž některé lze považovat za kritické. S ohledem na to se řada bezpečnostních expertů rozhodla věnovat svůj čas a úsilí tvorbě nejrůznějších bezpečnostních analýz a návrhu odolných řešení, která si poradí i s nejrůznějšími problémy bezpečnostního charakteru.

A právě zde přichází na řadu skvělá kniha zkušených expertů a „white hat hackerů“, Charlese Millera a Dina Dai Zovia, The Mac Hacker’s Handbook. Jde vlastně o první knihu tohoto charakteru, která se ryze prakticky zaměřuje na oblast bezpečnosti a nízkoúrovňového zabezpečení systému Mac OS X jako takového.

Autoři postupně odprezentují a na reálných příkladech z praxe předvedou jednotlivé metody a techniky útoku s vysvětlením jak se těmto obíbeným metodám bránit a odolat. Zároveň se podělí o řadu svých vlastních zkušeností a vysvětlí, jak útočník uvažuje, co vyhledává a naopak co ho odradí.

Nyní už ale k tomu, jak kniha působí na čtenáře. Za sebe mohu říci, že některé kapitoly jsou poněkud nudnější, ale je to dáno spíše tím, že popis souborového formátu QuickTime nepatří zrovna mezi nejzáživnější témata. Oproti tomu popis obrany proti technikám využívajícím buffer overflow (přetečení bufferu) byl velice zajímavý a poutavý. Veškerý výklad navíc působí velice jasně a srozumitelně i pro neprogrmátory a uživatele, kteří si zrovna neholdují v čtení programového kódu před spaním.

Autoři pojali knihu opravdu prakticky a zároveň se snažili vnést do ryze technické a odborné problematiky i nádech humoru a odlehčení. Mohu říci, že se jim to podařilo a tuto knihu proto hodnotím jako velice zajímavou. Ocení ji však asi nejvíce ti, kdo se rozhodnou provozovat či spravovat server na platformě Mac OS X, pro domácího uživatele s Mac OS X na desktopu kniha asi příliš velký význam mít nebude.

Poznámka: Nesmím také opomenout jednu důležitou věc – kniha je původně psána pro verzi Mac OS X Leopard, ovšem popsané metody jsou platné i na aktuálním Snow Leopardovi a zřejmě budou platit i do budoucna.

The Mac Hacker’s Handbook; Charles Miller a Dino Dai Zovi; 384 stran; Wiley Publishing; rok vydání: 2009; ISBN: 978-0470395363; cena $31.10 USD.

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar