Úvodní stránka » Software, Vybíráme

Pár tipů pro Mail.app

Vložil na 15.4.2011 – 6.00 4 komentářů

Páteční den společně začneme porozhlédnutím u aplikace Mail, která je asi jednou z nejpoužívanějších v Mac OS X vůbec. Podíváme se jak nastavit upozornění prostřednictvím Growl na příchozí poštu i jak lépe pracovat s obrázkovými přílohami v odchozích e-mailech.

Obrázkové přílohy v Mail.app

Pracujete-li s Mail.app pravidelně, jistě se vám při kontaktu s jinými uživateli z jiných platforem nejednou stalo, že vaše obrázková příloha, kterou Mail.app standardně vkládá do zprávy v tzv. in-line módu – tedy že obrázek přímo v e-mailu zobrazí – koncovému adresátovi nedorazila. Na vině jsou standardy a specifikace, jimiž se MUA, tedy uživatelské mailové aplikace, řídí. Některé z e-mailových klientů totiž zpracují in-line vložený obrázek jako součást textu a nerozpoznají jej jako přílohu. Výsledný efekt je pak ten, že daný obrázek protistraně vůbec nedorazí.

Bohužel Mail.app má, i přes řadu svých silných stránek, také několik nedostatků (které by však mohly být v příští verzi Mac OS X odstraněny) a jedním z nich je také nastavení práce s přílohami. Chcete-li tedy vyřešit tuto situaci, nezbývá vám nic jiného než vložit obrázek jako standardní přílohu, kterou i jiné MUA dokáží rozeznat. Jak toho ale docílit?

Nejprve si otevřete okno terminálu – Applications>Utilities>Terminal. Nyní stačí napsat a potvrdit následující příkaz:

defaults write com.apple.mail DisableInlineAttachmentViewing -bool yes

Jakmile nyní restartujete Mail, nebudete již vkládat obrázky v in-line módu, ale jako standardní přílohy. Pokud by se vám však toto chování z nějakého důvodu nelíbilo a rozhodli jste se je vrátit k „normálu“, stačí stejným způsobem použít příkaz:

defaults write com.apple.mail DisableInlineAttachmentViewing -bool false

 

Notifikace příchozích zpráv

Možná, že jste si v jiných platformách zvykli na hlášení příchozích zpráv formou elegantní notifikace, která zobrazí odesílatele zprávy a předmět na obrazovce ihned po doručení e-mailu a bez nutnosti otevírat poštovního klienta. I pro Mac OS X taková možnost samozřejmě existuje, a to nejlépe za pomoci nástroje GrowlMail.

Pokud si však GrowlMail nainstalujete, zjistíte, že notifikace nefungují a tento doplněk byl zablokován. Nová verze (4.5) Mail.app totiž není standardně podporována. I zde však existuje snadné řešení.

Po instalaci rozšíření nebudeme spouštět Mail, ale místo něj otevřeme znovu Terminál. Zde se přesuneme do konfiguračního adresáře příslušného rozšíření a otevřeme soubor Info.plist.

cd /Library/Mail/Bundles/GrowlMail.mailbundle/Contents/
nano Info.plist

Najdeme si sekci uvozenou „<key>SupportedPluginCompatibilityUUIDs</key>“ a na konec následně vypsaných stringů přidáme tyto dva:

<string>9049EF7D-5873-4F54-A447-51D722009310</string>
<string>1C58722D-AFBD-464E-81BB-0E05C108BE06</string>

Jakmile teď soubor uložíte a spustíte Mail, vše již bude fungovat přesně tak jak má.

4 komentářů »

  • Tom napsal:

    DObrý den, tak jsem to aplikoval, jak radíte v článku, opravdu se přílohy zobrazují jako soubory a ne obrázky. Skvělé, nicméně zase když obdržím poštu a dotyčný pošle logo firmy v podpisu, tak vše se zobrazuje jako příloha :-), no a nevypadá to v mailu dobře. Takže kompromis? Díky

  • Lukáš napsal:

    Mám Mail 7.2 a ani po zadání příkazu přes Terminál mi přílohy nefungují. Při odeslání se načte jako příloha a už se nepřikládá do těla, ale to je jediné pozitivum. V Outlooku 2003 a 2007 se příloha zobrazí jenom jako malinký náhled na konci těla mailu. A v tomto případě nejde ani uložit.

  • Patrik napsal:

    Dobry den, prosim o pomoc jak si poradit s nastavenim emailu v macu tak, ze kdyz vymazu email v macu tak aby se mi nevymazal treba v telefonu a obracene, moc dekuji

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar