Úvodní stránka » Software, Tip redakce

NeoOffice – Kompletní kancelář pro Mac OS X

Vložil na 6.4.2011 – 6.00 Žádný komentář

Možná jste se na jiných platformách setkali s kancelářským balíkem OpenOffice.org, který vznikl jako open-source alternativa za komerční balík MS Office (ten je, mimochodem, k dispozici také pro Mac OS X). Dnes si představíme balík NeoOffice, který vznikl jako klon OpenOffice.org pro prostředí operačního systému Mac OS X.

Asi každý potřebuje na svém počítači čas od času sepsat nějaký dokument, vytvořit graf nebo jednoduchou prezentaci. I když na všechny tyto úkony máme standardně řadu pěkných nástrojů obsažených v balíku iWork, který Apple nabízí velice levně, ne každý má o koupi iWork zájem a navíc ne vše je v tomto prostředí možné provést zcela efektivně.

A právě pro ty z nás, kteří touží po něčem, co je v některých ohledech více sofistikované než iWork a navíc je k dispozici zdarma, je zde NeoOffice. Tento kompletní kancelářský balík obsahuje textový editor, tabulkový procesor, nástroj na tvorbu prezentací a jednoduchých databází. Jako stěžejní osobně vnímám první dva uvedené.

Dá se bez nadsázky říci, že textový editor obsažený v NeoOffice může směle konkurovat i svému komerčnímu „vzoru“, kterým je MS Word. Pravdou je, že prostředí Wordu z poslední verze, 2011, je opět podstatně sofistikovanější a vyladěnější, ale je jen otázkou času, kdy NeoOffice náskok Wordu opět srovná.

Podobná je i situace s tabulkovým procesorem, kde sice NeoOffice pokulhává za komerčním bratříčkem o poznání více, ale na free aplikaci je výkon stále více než dostatečný.

Předností NeoOffice je kromě ceny také vzájemná kompatibilita s původním OpenOffice.org a samozřejmě podpora formátů MS Office. Můžete také využívat české slovníky pro kontrolu gramatiky nebo české třídění. To je zajištěno importem příslušných souborů určených pro OpenOffice.org.

Jestliže tedy hledáte vhodný kancelářský balík pro svého Maca, určitě dejte NeoOffice šanci. Na rozdíl od originálního OpenOffice.org byl přímo vytvořen pro Mac OS X a výhody nativní aplikace se tedy nezapřou (rychlost, provázanost se systémem atd.).

Kancelářský balík NeoOffice si můžete zdarma stáhnout ze stránek projektu: http://www.neooffice.org/

Hodnocení - 3 body

zanechat komentář

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Buď slušný. Drž se tématu. Žádný spam.

Můžete použít tyto HTML prvky:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Na tomto webu je povolen Gravatar. Pro získání vlastní Gravatara (globally-recognized-avatar), se registrujte na Gravatar